Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2024 se odehraje od 2. do 27. června na několika pražských scénách a ve více než 20 městech a obcích České republiky. Z programu aktuálního 36. ročníku je zřejmé, že festival dozrál do mimořádné kvality. 

Festivalové publikum čeká v choreografiích umělců z celého světa exkurze napříč tanečními kulturami. Afrika, Island, Brazílie, Norsko, Portugalsko, Ukrajina… chybět samozřejmě nebudou domácí tvůrci, kteří svou tvorbu představí hned v několika premiérách. Na vzrušující jízdu tanečním světem jsou zváni nejen dospělí, ale také děti – v případě inscenace Rock Me Baby dokonce od 0 let! Velkým tématem letošního ročníku je odlišnost. Na jevišti se tak budou bourat tabu spojená s menopauzou, nahotou či queer komunitou.

Letošní TANEC PRAHA zahájí 2. června na Nové scéně Národního divadla proslulá Lia Rodrigues. Ikona brazilské taneční scény se v Praze představí vůbec poprvé, o její účast festival usiloval dlouhých pět let.  Na TANEC PRAHA přiveze Encantado plné exprese, tělesnosti a živelnosti, k nimž patří i nahota na jevišti. Encantado je divokou džunglí hemžící se barvami, pohybem, sálající vitální energií. Lia Rodrigues proslula choreografiemi, ve kterých k tělům tanečníků a tanečnic přistupuje absolutně bez předsudků, pracuje s nimi jako s objekty, což místy může působit až surově, ale výsledek je fascinující. V Praze Lia Rodrigues se svým souborem završí evropské turné.

Intenzivní divácké zážitky nabídne také závěr festivalu, který bude 26. a 27. června v divadle PONEC patřit výrazné choreografce italského původu působící v Belgii, Erice Zueneli. V díle Landfall deset mladých tanečníků a tanečnic otevře skrze dynamický, rytmický a živelný tanec otázky týkající se našeho světa a budoucnosti. Co máme dělat? Jací chceme být? Jak můžeme dosáhnout absolutní volnosti? Performeři na jevišti jsou záměrně typově zcela odlišní, tak aby se s nimi diváci v hledišti mohli ztotožnit. Landfall je totiž také o tom, že i když jsme každý jiný, dokážeme spolupracovat.

 

Mezinárodní koprodukce

Ambicí festivalu TANEC PRAHA je propojovat tvůrce, povzbuzovat je k nové tvorbě a z letošního programu je patrné, že se to nadmíru daří. Výsledkem koprodukce tří světových tanečních festivalů včetně festivalu TANEC PRAHA je česká premiéra inscenace Fairy Tales v interpretaci mezinárodně uznávaného kolektivu tvůrců POCKETART: 8 tanečnic v doprovodu živého zpěvu a hudby (Never Sol a Lukáš Palán) ve vizuálně intenzivním představení 4. června v divadle PONEC. Světová premiéra 27. dubna na španělském Sísmograf festivalu sklidila velký ohlas.

Koprodukce festivalu TANEC PRAHA zapojující české umělce v mezinárodních projektech tím ale nekončí. Spitfire Company uvede po výzkumu na africkém kontinentě premiéru Vivat Messi. Jediný český mistr světa ve freestyle fotbalu Daniel Pražák se 19. června na jevišti paláce Hybernia potká se známým hudebním producentem, skladatelem a multiinstrumentalistou Prokopem Korbem aka badfocusem a talentovaným tanečníkem Taro Troupem. Společně budou vyprávět příběh o fotbale, o Messim, o freestylu, který motivuje děti po celém světě, o tom, jak je důležité mít svého hrdinu a jít za svým snem.

Brazilské tanečnice se v rámci koprodukcí festivalu autorsky podílejí na dvou projektech Open Air: Clara da Costa připravuje s Yanou Reutovou a hudebnicí Janou Kubánkovou Womanhood, oslavu ženství se vším všudy. Brazilka Clara a Ukrajinka Yana v duetu zpracovávají palčivá osobní témata, například dilemata ženy umělkyně a zároveň matky samoživitelky.  Duet, ze kterého sálá velmi silná fyzičnost, doprovází autorská hudba houslistky Jany Kubánkové. Druhou premiérou je Fantasmas plná brazilské živelnosti. Na TANEC PRAHA se s ní po roce vrací Flávia Tápias. Do tria přizvala tanečnici Jitku Čechovou, s níž loni na festivalu spolupracovala. Womanhood i Fantasmas budou 14. června na Žižkov Highline součástí Landscape Festivalu. 

Pátou koprodukci festivalu chystá Jaro Viňarský v rámci evropského projektu Dance Well. Uvedením Okřídlení 15. a 16. června v Korzu Veletržního paláce NGP dvouletý projekt vyvrcholí.  Dance Well umožňuje pravidelná setkání s tancem lidem, kterým do života vstoupila Parkinsonova choroba, a nejen jim. Právě účastníci těchto speciálních lekcí, které u nás realizuje Tanec Praha z.ú., budou aktéry inscenace Okřídlení

 

„Family Friendly“

Letošní TANEC PRAHA vyniká také velkým množstvím „Family Friendly“ inscenací, tedy vhodných pro celou rodinu.  

Deset let po fascinujícím zážitku z inscenace DESH Akrama Khana, jednoho z nejvýznamnějších umělců na poli současného světového tance, festival přinese adaptovanou verzi pro děti i jejich rodiče Chotto DESH. Společně se mohou nechat unášet snovým a dojemným příběhem chlapce, který si, tak jako každý z nás, hledá místo v dnešním chaotickém světě – 20. a 21. června v divadle ARCHA+. Věhlasný britský tanečník a choreograf bangladéšského původu Akram Khan se svým souborem zamíří do Prahy mimo jiné po hostování v Brně, kde bude s velkou inscenací Jungle Book hostem mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno.

Norské představení či spíše roztančený punk-rockový koncert Rock Me Baby 6. června v divadle PONEC ukáže, že tvorba pro ty nejmenší může mít naprosto nečekané nuance. Třpytivé kostýmy, nagelované vlasy, živá muzika, hravé dovádění... Autoři, queer performeři, své dílo vytvořili primárně pro děti a jejich tatínky s cílem je pobavit, rozesmát a nabourat předsudky s queer komunitou spojené. Zrodila se velká show, kterou si naplno užívají všichni – účinkující, děti i rodiče. Součástí příprav byly i sofistikované studie, takže vše, včetně hlasitosti zvuku, je uzpůsobeno i těm nejmladším divákům. 

Děti i dospělí si mohou společně užít třeba také již zmíněnou novinku Vivat Messi nebo irskou taneční inscenaci Birdboy.

 

Pondělky s Aerowaves 

Z platformy Aerowaves, evropské sítě na podporu začínajících choreografů, vybral festival tři kratší performance. Každá z nich reprezentuje zcela odlišný přístup k tanci a všechny jsou mimořádně zajímavé. 

Islandská choreografka a tanečnice Lovísa Ósk Gunnarsdóttir se zaměřila na tabuizované téma – menopauzu. Do svého projektu, který stále běží, už zapojila 100 žen z 5 zemí ve věku 40 až 65 let a oslovila i ženy z České republiky. Sdílejí své příběhy, frustrace a také nezměrnou radost, kterou jim do života dokáže vnést tanec. Představení When the Bleeding Stops 10. června v divadle PONEC tak bude především taneční oslavou života a ženského těla ve všech fázích.  

Druhým počinem je MOS. Řecká choreografka a tanečnice Ioanna Paraskevopoulou rozehraje fascinující multimediální podívanou, které nechybí hravost, přesnost ani originalita. Ve scénické interakci pohybu, zvuku a obrazu 17. června v divadle PONEC vytvoří dva tanečníci živý soundtrack a zároveň diváky zasvětí do tajů „ruchařiny“. 

Emma Martin přiveze taneční inscenaci Birdboy věnovanou všem, kteří nezapadají. Všem mladým lidem, kteří se ještě hledají a jejich vlastní jedinečnost jim může způsobovat úzkosti a vyvolávat dojem, že jsou na světě sami. Birdboy 24. června v divadle PONEC bude chválou jinakosti, nadějí pro všechny, kteří se odlišují.

 

Taneční umění napříč kontinenty 

Příběhy Afriky 15. června v divadle PONEC diváky provedou skrze tři sóla rozdílnými pocity. Na jedné straně silné a bojující ženy Mai Juli z Mosambiku s choreografií Sinais Particulares. Na druhé straně Amaly Dianor, Senegalce žijícího ve Francii, ve vlastním mužském sólu Man Rec a jeho citlivou adaptací pro inspirující ženskou interpretku – Wo-Man. Amal Dianor patří k nejvýraznějším osobnostem tanečního světa, jeho vystoupení bude součástí zahajovacího ceremoniálu na letní olympiádě v Paříži. 

Z choreografií typických pro portugalskou taneční školu vycházel Marco da Silva Ferreira, jeden z nejznámějších portugalských tvůrců, ve svých dvou dílech. Strhující CARCASS 18. června zaplní deseti temperamentními tanečníky jeviště divadla ARCHA+. Energií nabitou atmosféru na jevišti umocní živé bicí. Silný zážitek v rámci Open Air – 18. června pod širým nebem na náměstí Republiky v centru Prahy – slibuje Ferreirův neobvyklý duet postavený pro streetové performery z Francie Fantasie minor. Název se odvíjí od hudby, která je velmi kontrastní vůči pohybovému stylu oslovujícímu především mladé publikum. 

Třetím rokem se TANEC PRAHA zaměří na současnou ukrajinskou scénu. V rámci Unity in Motion nabídne 21. června v divadle PONEC novinky z dílny různých ukrajinských tanečnic včetně renomované ukrajinské choreografky a tanečnice Yany Reutové žijící již dva roky v Praze: Paradoxical Bodies.

 

TANEC PRAHA v regionech

Festival jako každý rok zavítá do regionů – do více než 20 měst a obcí České republiky. Za diváky zamíří Jazmína Piktorová a Sabina Bočková s oceněnými Mikrosvěty. Hravá a poetická inscenace prostřednictvím mikropohybů, krajiny těla a hry s malými objekty zaostřuje pozornost na maličkosti, které často nejsou na první pohled vidět. Václav Kuneš s Helenou Arenbergerovou z 420People zaujali mimopražské partnery svým citlivým duetem Where. Smetanova Litomyšl si vybrala Terezu Lenerovou se specifickou verzí Taxon seven a také Terezu Ondrovou. I další preferují Open Air projekty, zvláště brazilsko-české koprodukce Womanhood, Fantasmas nebo Fantasie minor, k nimž se připojí i Peter Šavel (SK). Ten rozehraje taneční kvintet TETSU – The Energy That Shapes Us. Do Ostravy i Plzně se vydají norští rockeři s Rock Me Baby a řecký duet MOS přivítají Pardubice.

 

Více informací a online prodej vstupenek na festival TANEC PRAHA 2024 na https://tanecpraha.cz

 

Děkujeme všem partnerům a podporovatelům festivalu:

Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Kreativní Evropa
Hlavní mediální partner: Česká televize

#tanecpraha