TETSU - The Energy That Shapes Us

Peter Šavel, mimoOs & kol. (SK)

KONCEPT, CHOREOGRAFIE:
Peter Šavel 

POHYBOVÝ MATERIÁL, TANEC:
Barbora Janáková, Eva Priečková, Silvia Sviteková, Andrej Štepita, Jaro Viňarský

ALTERNACE:
Miroslava Stašková, Peter Šavel 

HUDBA:
Marián Zavarský 

SVĚTELNÝ DESIGN, TECHNIKA:
Juraj Čech 

KOSTÝMY, SCÉNICKÝ VIZUÁL:
Laura Štorcelová 

VÝROBA KOSTÝMŮ:
B.C.M. Fashion style 

MANAŽER PROJEKTU, PRODUKCE:
Barbora Janáková 

PRODUKCE:
Andrea Tušimová

PR:
Katarína Šipöcz Svobodová, Miroslava Stašková 

STÁŽISTKA:
Irene Márquez 

KOPRODUKCE:
Studio Alta, Nová Cvernovka

ZA PODPORY:
reprízu představení z veřejných zdrojů podpořil Fond na podporu umění SK

PARTNEŘI:
Bratislavský samosprávny kraj, Erasmus+, Telocvičňa - Rezidenční centrum pro tanec a performativní umění - Platforma pro současný tanec, NuDanceFest, TELOHRA, BRaK, Nadace VÚB, Nadace města Bratislava,  International Visegrad Fund, A-I-R, 2022 REZI.DANCE, Komařice.

PREMIÉRA:
29.9.2022, Studio Alta

DÉLKA:
50 min

VĚK:
4+

 

 

Festival TANEC PRAHA 2024 se koná pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla.

TETSU je taneční kvintet, který vznikl v úzkém propojení s hudební kompozicí. Struktura celého díla, jak hudební tak i pohybové složky, je inspirovaná čínským systémem wuxing (v Japonsku známý jako gogyō), který prostřednictvím pěti fází či elementů vysvětluje fungování všeho, od vesmíru, přírody až po samotný a jedinečný život člověka. Tvůrčí tým podobné systémy našel i v evropském prostředí, v pohanských nebo keltských zvycích a rituálech, které se staly taktéž cenným zdrojem inspirace.

Na TETSU lze nahlížet jako na živly, do kterých se divák může zadívat a nechat se unášet jejich spontáností a různorodou pulzací. Živly v průběhu představení sílí i slábnou, někdy od něj divák potřebuje odvrátit zrak, jindy je zase má touhu rozdmýchat. TETSU přináší obrazy nespoutané energie, která se okolo diváků a v konečném důsledku i nimi samotnými prohání. Možná si po chvíli diváci všimnou, jak se všichni, spolu s tanečníky, jemně pohybují ve společném rytmu.
TETSU je především oslavou životní energie a pohybu. Je energií, která nás tvaruje.

TETSU je železem, které kuje pět tančících těl v atmosféře měnících se dynamických, tonických a rytmických fází hudby.

Upozornění pro diváky: představení obsahuje hlasitou hudbu.

 


Peter Šavel je slovenský tanečník, choreograf a pedagog žijící v Bruselu. Vystudoval taneční pedagogiku na Akademii múzických umění v Bratislavě a ve studiích pokračoval v proslulé bruselské škole P.A.R.T.S., kterou absolvoval v roce 2010. V letech 2014 - 2017 byl rezidenčním umělcem Charleroi Danses v Bruselu a spolupracuje též s organizací Kunst/Werk jako tanečník a umělecký satelit. V ČR spolupracuje se Studiem Alta. Jeho díla byla několikrát vybraná v rámci platformy Aerowaves do Top 20 - Boys who Like to Play with Dolls s Terezou Ondrovou, Much More Than Nothing s ME - SA, BAKKHEIA s Bod.Y. Jeho nejnovější díla jsou spolupráce se seskupením mimoOs na inscenaci TETSU - The Energy That Shapes Us a s Jiřím Šimkem & UFFTENŽIVOT na díle Whoman.

www.mimoos.sk

​  ​  

Vstupenky

Foto: Ctibor Bachraty
Foto: Ctibor Bachraty
Foto: Ctibor Bachraty

#tanecpraha