Příběhy Afriky - Sinais Particulares & Man Rec & Wo-Man

Mai Juli Machado (MZ) and Amala Dianor (FR/SN)

Sinais Particulares

KONCEPT, CHOREOGRAFIE:
Mai Juli Machado

ÚČINKUJÍCÍ:
Mai Juli Machado

SVĚTELNÝ DESIGN:
Amosse Mahoche

HUDBA:
Ezio Bosso, Cucina Povera

ZVUKOVÝ DESIGN:
Amosse Mahoche

KOSTÝMY:
Sara Machado, Mai Juli Machado

KOPRODUCENT:
Centre National de La Danse CND

PODĚKOVÁNÍ:
Horacio Macuacua, Rogerio Manjate 

ZA FINANČNÍ PODPORY:
Institut Francais

ZA PODPORY:
Franco Mozambican Cultural Center, Centre National de la Danse

PREMIÉRA:
22. 9. 2022, Maputo

DÉLKA:
25 min

Man Rec

CHOREOGRAFIE, TANEC:
Amala Dianor 

PŮVODNÍ HUDBA:
Awir Léon

SVĚTLA:
Samson Milcent

TECHNIKA:
Nicolas Tallec

MANAŽERKA:
Mélanie Roger

TOUR MANAŽER:
Lucie Jeannenot

PRODUKCE:
Cie Amala Dianor / Kaplan, French State - DRAC Pays de la Loire, Pays de la Loire Region, Town of Angers. Od roku 2020 podpořeno BNP Paribas Foundation. Amala Dianor je associated artist Touka Danses, CDCN Guyane, France (2021-2024) a Théâtre de Macon, France (2021-2024); Les Quinconces - l’Espale, scène nationale le Mans, France (2021-2024).

KOPRODUKCE:
CNDC d’Angers

PREMIÉRA:
14. 7. 2014, Avignon - La Belle Seine St-Denis

DÉLKA:
25 min

Wo-Man 

CHOREOGRAFIE:
Amala Dianor

PŮVODNÍ HUDBA:
Awir Léon

ÚČINKUJÍCÍ:
Nangaline Gomis

SVĚTELA, STAGE MANAŽER:
Nicolas Tallec

KOSTÝMY:
Laurence Chalou

MANAŽERKA:
Mélanie Roger

TOUR MANAŽER:
Lucie Jeannenot

ZVUK:
Ugo Raimbault

SVĚTLA:
Agathe Geffroy

PRODUKCE:
Cie Amala Dianor / Kaplan, French State - DRAC Pays de la Loire, Pays de la Loire Region, City of Angers. Od roku 2020, podpořeno BNP Paribas Fondation. Amala Dianor je associated artist v Maison de la danse de Lyon – European Pole of creation (2019-2021) a Touka Danses, CDCN of Guyane (2021-2024) a člen « le Grand Ensemble » of Quinconces-Espale, scène nationale du Mans (2021-2024).

KOPRODUKCE:
Théâtre de la Ville, Paris; Maison de la danse de Lyon European Pole of creation / Ministère de la Culture DRAC Auvergne Rhône Alpes; Les Quinconces-L’espal scène nationale du Mans; CDCN Touka Danses, Guyane; Bonlieu Annecy scène nationale

ZA PODPORY:
Etat - DRAC Pays de la Loire; City of Angers

REZIDENCE:
Maison de la danse de Lyon European Pole of creation / Ministère de la Culture DRAC Auvergne Rhône Alpes; Les Quinconces-L’espal scène nationale du Mans; Théâtre Chabrol, Angers

PREMIÉRA:
15. 10. 2021, Quinconces – L’espal, scène nationale Le Mans

DÉLKA:
20 min

Festival TANEC PRAHA 2024 se koná pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla.

V rámci jednoho večera bude mít divák možnost zažít tři unikátní taneční sóla původem afrických tanečníků. Živé choreografie otevírají otázky spojené s postavením mužů a žen ve společnosti a s kulturním odkazem, který si sebou jako jednotlivci neseme.

Amala Dianor (FR/SN) poprvé navštíví Českou republiku se svým legendárním sólem Man Rec v doprovodu ženské adaptace Wo-Man v podání mladé a talentované tanečnice Nagaline Gomis. Oceňované sólo Sinais Particulares pak představí energická tanečnice a choreografka Mai Júli Machado (MZ).

 

Sinais Particulares

Každá mladá africká žena si s sebou nosí zvláštní břemeno, které ji doprovází do konce života. Právě s tímto kulturním a společenským břemenem se Mai Júli Machado ve svém sóle Sinais​ Particulares vypořádává. Upozorňuje na nerovné postavení afrických žen skrze autentický a hluboce emocionální tanec.

Žádná dívka nechce být obětí. Ani zranitelná. Tak bojuje.

 

Man Rec 

Výchozím bodem pro sólo Man Rec je myšlenka složité povahy jednotlivce: jeho identity, jeho vztahu k ostatním a ke společnosti. V energickém přístupu ke všem různým formám tance, které byly součástí cesty původem senegalského tanečníka a choreografa, zkoumá Amala Dianor mnohočetné já, části sebe sama, které postupně a neúprosně odhaluje. Man Rec znamená ve wolofštině (nigersko-konžský jazyk hojně rozšířený v Senegalu) „jen já“ – jeden tanečník zůstává sám na jevišti, aby čelil sám sobě i divákovi.

 

Wo-Man

V roce 2018 se Amala Dianor setkal s mladou tanečnicí Nagaline Gomis, která ho inspirovala k pozdější adaptaci slavného sóla Man Rec. Wo-Man je pokračováním, jinou perspektivou, která nabízí odlišné napětí, vitalitu a sílu. Wo-Man je ženskou verzí „jen já“ a přináší další různorodé kulturní vlivy do původního mistrovského díla.

Upozornění pro diváky: představení obsahuje mluvené slovo v  anglickém jazyce.

 


Celým jménem Mai-Júli Machado Nhapulo je mladá tanečnice a choreografka z Mosambiku. Věnovala se tradičním mosambickým a africkým kmenovým tancům a absolvovala mnoho workshopů u předních současných tanečníků a choreografů jako Idio Chichava nebo Wim Vandekeybys. Absolvovala několik zahraničních stáží a za své sólo Sinais Particulares získala několik ocenění.

 ​

 

Amala Dianor absolvoval prestižní školu CNDC v Angers. Deset let působil jako tanečník u řady choreografů a ve velmi rozmanitých oborech (hip hop, neoklasicismus, současný tanec, afro) než si v roce 2012 založil ve Francii vlastní taneční skupinu Cie Amala Dianor. Man Rec (2014) je jeho prvním sólem a počátkem úzké spolupráce s hudebním skladatelem Awirem Léonem. Dianor často spolupracuje s dalšími choreografy, skladateli, spisovateli a výtvarníky. Jeho choreografie bude v letošním roce otevírat Letní olympijské hry v Paříži.

www.amaladianor.com

 ​

 

 

Vstupenky

Zavřít

Sinais Particulares

Zavřít

Sinais Particulares

Foto: Jef Rabillon
Zavřít

Man Rec

Foto: Jef Rabillon
Zavřít

Man Rec

Zavřít

Wo-Man

Zavřít

Wo-Man

#tanecpraha