Encantado

Lia Rodrigues (BR)

2

Červen

AUTOR:
Lia Rodrigues

TANEC A SPOLUPRÁCE:
Leonardem Nunesem, Valentinou Fittipaldi, Andreyem da Silvou, Larissou Limou, Davidem Abreu, Raquel Alexandre

DÁLE TANČÍ:
Alice Alves, Daline Ribeiro, Sanguessuga, Cayo Almeida, Vitor de Abreu

DÁLE VYTVOŘILI:
Carolina Repetto, Joana Castro, Matheus Macena, Ricardo Xavier, Tiago Oliveira

ASISTENT CHOREOGRAFIE:
Amalia Lima

DRAMATURGIE:
Silvia Soter

UMĚLECKÁ SPOLUPRÁCE A VIZUÁLY:
Sammi Landweer

LIGHT-DESIGN:
Nicolas Boudier

JEVIŠTNÍ TECHNICI:
Magali Foubert a Baptistine Méral

HUDBA:
úryvky z písní lidu GUARANI MBYA

MIX:
Alexandre Seabra

MEZINÁRODNÍ ZASTUPOVÁNÍ:
Colette de Turville

KOORDINACE PRODUKCE:
Astrid Toledo

ADMINISTRATIVA:
Jacques Segueilla

PRODUKCE BRAZÍLIE:
Gabi Gonçalves / Corpo Rastreado

PROJEKTOVÁ PRODUKCE GOETHE-INSTITUTU:
Claudia Oliveira

SEKRETÁŘKA:
Gloria Laureano

MENTOŘI:
Amalia Lima, Sylvia Barretto, Valentina Fittipaldi

KOPRODUKCE:
Chaillot - Théâtre National de la Danse - Paříž, Le CENTQUATRE - Paříž / Festival d’Automne à Paris / Scène nationale Carré-Colonnes, Bordeaux Métropole / Le TAP - Théâtre Auditorium de Poitiers / Scène nationale du Sud-Aquitain / La Coursive, Scène nationale La Rochelle / L’Empreinte, Scène nationale Brive - Tulle / Théâtre d’Angoulême Scène Nationale / Le Moulin du Roc, Scène nationale v Niortu / La Scène Nationale d’Aubusson, l’OARA - Office Artistique de la Région Nouvelle-Aquitaine / Le Kunstenfestivaldesarts - Brusel, Theaterfestival - Basel, HAU Hebbel am Ufer - Berlín, Festival Oriente Occidente - Roveretto, Theater Freiburg, Julidans – Amsterdam, Teatro Municipal do Porto / Festival DDD - dias de dança a Lia Rodrigues Companhia de Danças, Association Lia Rodrigues-France s podporou Redes da Maré a Centro de Artes da Maré a partnerů FONDOC (Occitanie) / Nadace Fondation d'entreprise Hermès je patronem Portrétu Lia Rodrigues na Festivalu d'Automne v Paříži

S podporou Mezinárodního záchranného fondu pro kulturní a vzdělávací organizace 2021 Německého spolkového ministerstva zahraničních věcí, Goethe-Institutu a dalších partnerů.

Lia Rodrigues je partnerským umělcem Chaillot - Théâtre national de la Danse a CENTQUATRE ve Francii.

PODĚKOVÁNÍ:
Thérèse Barbanel, Antoine Manologlou, Maguy Marin, Eliana Souza Silva, tým Centro de Artes da Maré

PREMIÉRA:
1.12. 2021, Paříž

DÉLKA:
60 min

VĚK:
16+

Lia Rodrigues je ikonou brazilské taneční scény a my můžeme v Praze vůbec poprvé vstoupit do jejího tajemného a barevného světa. Co se přesně skrývá za slovem „Encantado“ je vepsáno v afroamerické kultuře neoddělitelné od přírody. Je živelnou oslavou tradice a života. Je divokou džunglí hemžící se barvami, pohybem a sálající vitální energií. 

Slovo „encantado“ odvozené z latiny označuje něco, co bylo očarováno. V Brazílii slovo také odkazuje k tajemným bytostem spojeným s přírodou, které cestují časem a mohou uzdravovat magickou silou. jsou to jakési magické, očarované entity pohybující se mezi nebem a zemí, v džungli, ve vodě nebo v rostlinách. Fenomén tzv. encantados inspiroval taneční inscenaci Lia Rodrigues Companhia de Danças, která vznikla v reakci na pandemii a s ní spojenou zdravotní krizi. Umělecká tvorba je totiž také svým způsobem kouzelnickou disciplínou. Na jejím začátku musí existovat jakési zaklínadlo, které způsobí setkání různých živých bytostí a zformuje je do kompozice. 

Jak odčarovat obavy a přiblížit se zpátky k sobě? Jak okouzlit myšlenky a tělo, proměnit je v posvátné obrazy a krajiny? Encantado je živelnou oslavou afroamerické kultury, tradice a života.

Upozornění pro diváky: představení obsahuje nahotu.

 


Lia Rodrigues je brazilská tanečnice, choreografka a umělecká ředitelka Lia Rodrigues Companhia de Danças, kterou sama v roce 1990 založila v Rio de Janeiru. Od roku 2003 působí skupina ve Favela de la Maré, jednom z největších slamů města, kde rozvíjí nejen své umělecké, ale také vzdělávací a komunitní aktivity.

Lia Rodrigues je bojovnice tělem i duší. Její tvorba se nachází na pomezí výtvarného umění, performance a tance. Skrze tělo opouští komfortní a dobře známé sféry a vydává se objevovat vše, co se jeví jako neznámé a vzdálené.

 

www.liarodrigues.com

Vstupenky

    

2

Červen

Encantado

Nová scéna Národního divadla (Praha)
20:00
Koupit vstupenku
Přidat do kalendáře 02-06-2024 20:00 02-06-2024 20:00 Czech republic/Europe Encantado Lia Rodrigues je ikonou brazilské taneční scény a my můžeme v Praze vůbec poprvé vstoupit do jejího tajemného a barevného světa. Co se přesně skrývá za slovem „Encantado“ je vepsáno v afroamerické kultuře neoddělitelné od přírody. Je živelnou oslavou tradice a života. Je divokou džunglí hemžící se barvami, pohybem a sálající vitální energií.  Slovo „encantado“ odvozené z latiny označuje něco, co bylo očarováno. V Brazílii slovo také odkazuje k tajemným bytostem spojeným s přírodou, které cestují časem a mohou uzdravovat magickou silou. jsou to jakési magické, očarované entity pohybující se mezi nebem a zemí, v džungli, ve vodě nebo v rostlinách. Fenomén tzv. encantados inspiroval taneční inscenaci Lia Rodrigues Companhia de Danças, která vznikla v reakci na pandemii a s ní spojenou zdravotní krizi. Umělecká tvorba je totiž také svým způsobem kouzelnickou disciplínou. Na jejím začátku musí existovat jakési zaklínadlo, které způsobí setkání různých živých bytostí a zformuje je do kompozice.  Jak odčarovat obavy a přiblížit se zpátky k sobě? Jak okouzlit myšlenky a tělo, proměnit je v posvátné obrazy a krajiny? Encantado je živelnou oslavou afroamerické kultury, tradice a života. Upozornění pro diváky: představení obsahuje nahotu.   Lia Rodrigues je brazilská tanečnice, choreografka a umělecká ředitelka Lia Rodrigues Companhia de Danças, kterou sama v roce 1990 založila v Rio de Janeiru. Od roku 2003 působí skupina ve Favela de la Maré, jednom z největších slamů města, kde rozvíjí nejen své umělecké, ale také vzdělávací a komunitní aktivity. Lia Rodrigues je bojovnice tělem i duší. Její tvorba se nachází na pomezí výtvarného umění, performance a tance. Skrze tělo opouští komfortní a dobře známé sféry a vydává se objevovat vše, co se jeví jako neznámé a vzdálené.   www.liarodrigues.com ​ Národní 4 Praha Česká republika
Foto: Sammi Landweer
Foto: Sammi Landweer
Foto: Sammi Landweer

#tanecpraha