Milí příznivci tance,

festival TANEC PRAHA je v plném proudu. Minulé úterý proběhla první festivalová premiéra v prostředí podhorského Broumova. Flávia Tápias s performance ROTAS AFORA spojila tanečníky z Brazílie, Česka a Ukrajiny a provedla nás trasou (rotas) jejich společné vášně k tanci. Pražskou část programu jsme slavnostně zahájili v divadle PONEC světovou premiérou představení GRAND JETÉ od Silvie Gribaudi. Nic nemohlo nastartovat festival lépe než energie italských tanečníků a všudypřítomný Silviin důvtip.

V sobotu program pokračoval představením pro nejmenší diváky Neényi a v neděli jsme sledovali dechberoucí příběhy prostřednictvím celodenní sekvence představení v rámci linie Focus Ukraine. Minulý týden byl opravdu nabitý. Tento otevřeme dnes večer sólovým představením Yasmeen Godder: Practicing Empathy#3. A co nás společně čeká v dalších dnech?

 

PONOŘENÍ DO ZVUKU, TANCE A VÝTVARNÉHO UMĚNÍ

Pietro Marullo (IT/BE): WRECK - The list of extinct species

Hned třikrát uvedeme WRECK - The list of extinct species. Dvakrát v prostorách Malé dvorany Veletržního paláce a potřetí se přesuneme na ostrov Štvanice. Hlavním protagonistou této žánry překračující inscenace je vznášející se kolosální černá entita. Jedná se o mořskou příšeru, ztělesnění kapitalismu nebo klimatických změn? To je na vás. Jisté ale je, že ji nechcete potkat a nechat se jí pronásledovat a zmítat jako skupina performerů. Wreck (Vrak: seznam vyhynulých druhů) není smyšlený sci-fi film, nýbrž odraz reality a lidské zranitelnosti. I v temnotě se ale může blýsknout naděje, že dokážeme získat zpět svou svobodu. Pietro Marullo spolupracuje na uvedení incenace v Praze s místními performery.

16. 6. | 16:00 | NG Veletržní palác - Malá dvorana, Praha
17. 6. | 15:00 | NG Veletržní palác - Malá dvorana, Praha
18. 6. | 17:00 | ostrov Štvanice, Praha

Vstup zdarma na všechna představení. Představení vzniká ve spolupráci s Pražským Quadriennale.

 

ZDROJ NADĚJE A NAKAŽLIVÉ ENERGIE

Jan Martens (BE): any attempt will end in crushed bodies and shattered bones

Co víc si přát v dnešním polarizovaném znepřáteleném světě než trochu lidskosti a sounáležitosti? Belgický choreograf Jan Martens a sedmnáct performerů nás vmžiku vtáhnou mezi sebe. Nezáleží na tom, jestli je nám osmnáct nebo jednasedmdesát let jako nejmladšímu a nejstaršímu performerovi na jevišti. Každý je jiný, s osobitým hlasem a vlastními zkušenostmi a dovednostmi, a zároveň spolu tvoří jednu entitu. Protestní songy v pozadí připomínají výzvy, kterým jsme nuceni čelit, přesto je inscenace zdrojem naděje a nakažlivé energie – nejen díky grandióznímu finále, které nás nenechá sedět v klidu.

19. 6. | 20:00 | Divadlo Hybernia, Praha

 

AEROWAVES VEČER

Jacopo Jenna (IT): Some choreographies

Olga Dukhovnaya (FR/UA): Swan Lake Solo

Na naší domácí scéně divadla PONEC uvedeme večer složený z děl Aerowaves, platformy podporující tvorbu mladých evropských choreografů. Během večera budete mít možnost vidět hned dvě představení, po kterých bude následovat After Talk s tvůrci.

 

Performerka Ramona v představení Some choreographies v režii Jacopa Jenny vede neutuchající dialog s rychlou sekvencí videí, která jsou přehlídkou všech možných způsobů lidského pohybu. Tanečnice zrcadlí dění na obrazovce a svým projevem vdechuje stávajícímu 2D materiálu život, třetí rozměr a nové hodnoty a významy.

Olga Dukhovnaya ve spolupráci se skladatelem Antonem Svetlichnym ztvárnila vlastní verzi Labutího jezera s cílem vytvořit z tohoto klasického baletu moderní představení. Záměru vytvořit představení ve velkém měřítku zasadil po dvou letech karantény poslední ránu válečný konflikt. Ukrajinská choreografka přepracovala původní koncept a celý baletní soubor soustředila do sebe samé.

21. 6. | 20:00 | PONEC - divadlo pro tanec

 

VÝBĚR Z REGIONŮ

Věra Ondrašíková a kol.: STORIES

O stromech a lidech z jiné perspektivy… Mnohým z nás se při pomyšlení na nejznámější, ikonické prostředí divadelního jeviště 20. století vybaví osamělý uschlý strom v Beckettově Čekání na Godota. Je svědkem doby a jejich osudových zvratů a porážek. Choreografka a tanečnice Věra Ondrašíková v inscenaci obsadila strom do řady tanečních rolí, ve kterých se mění nejen jeho funkce a významy, ale také jeho zázračné proměny v čase.

15. 6. | 19:00 | Městské kulturní středisko Vimperk, Vimperk

 

POCKETART / Johana Pocková, Sabina Bočková (CZ): Jáma lvová UNLIMITED

Projekt Jáma lvová UNLIMITED vychází z původního duetu Sabiny Bočkové a Johany Pockové. V představení se setkávají profesionální i neprofesionální tanečníci, kteří spolu po absolvování několikadenního workshopu vytvoří vždy novou performancI, založenou na originálním představení Jáma lvová. Performance s vyhroceným emočním nábojem a vysokou intenzitou za doprovodu živé autorské hudby Lukáše Palána je inspirována médii, populismem a jejich manipulativními silami.

16. 6. | 18:00 | ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary Šmeralova 15, Karlovy Vary
21. 6. | 18:00 | Zámek Choceň - nádvoří, Choceň
26. 6. | 17:00, 19:00 | Sídliště Skvrňany, Plzeň

 

POCKETART / Johana Pocková, Sabina Bočková, Inga Zotova-Mikshina: Treatment of Remembering

„Představte si, že dýcháte.“ Tři performerky podstupují společně s diváky proceduru “Treatment of Remembering” v čase, kdy člověkem vyčerpaná příroda již neexistuje, a

v poetických tanečních obrazech se na ni vzpomínají. Původně divadelní zpracování je zasazeno do venkovního prostoru a vnitřní prožitek je v přímé konfrontaci s reálným živým světem. Citlivost sound designu a autorské hudby umocňuje intenzitu smyslového vnímání, a dotváří tak dílo naplněné neustálou vibrací vzniku a zániku v přímém kontaktu s divákem.

18. 6. | 16:30 | Klášterní zahrady, Litomyšl

Představení bude uvedeno ve spolupráci s festivalem Smetanova Litomyšl.

 

Cécila Da Costa: Zero etc.

Můžeme si vyprávět krásné příběhy, i když čelíme katastrofě? Zero etc. je performance- dialog choreografky a performerky Cécile Da Costy, její osmileté dcery Thelmy a performera Lukáše Karáska. „Mami, až vyrostu, budou v oceánech pořád ryby?“ Je těžké si představit budoucnost. Modely, paradigmata selhávají. Tak pojďme začít od začátku, z ničeho, z bodu nula. Tam najdeme nekonečný prostor linií, tvarů, dimenzí...Tam se mohou setkat tři lidé... Čas je, příběh může začít: Bylo nebylo… Autorská inscenace Cécile Da Costy vznikla v době, kdy se musela zastavit a jen pozorovat. Začala přemýšlet o budoucnosti a neznámých vyhlídkách.

18. 6. | 18:00 | Divadlo 29, Pardubice
Family Friendly

 

#tanecpraha