TANEC PRAHA 2022 
28. 5. - 28. 6. 2022

The TANEC PRAHA International Festival of Contemporary Dance and Movement Theatre is one of the biggest events in the Czech cultural calendar.

The 34th edition will take place from 28. 5. do 28. 6. 2022 in Prague and other cities and towns throughout the Czech Republic. Save the date!

PROGRAM IN PRAGUE 
PROGRAM IN REGIONES

MAIN PROGRAM IN PRAGUE

1. + 2. 6. | 20:00 | PONEC – dance venue | WArd/waRD / Ann Van den Broek (NL/BE) | Joy Enjoy Joy | Festival Opening 
7. + 8. 6. | 20:00 | PONEC – dance venue | Silvia Gribaudi (IT) & Tereza Ondrová (CZ) | INSECTUM in...Prague | Premiere 
10. 6. | 20:00 | PONEC – dance venue | Alessandra Paoletti & Damiano Ottavio Bigi (IT) | Un discreto protagonista 
11. 6. | 15:00 + 17:00 | Náměstí Jana Palacha | Clarice Lima & coll. (BR/PT/SI) | Woods | Open Air 
12. 6. | 15:00 + 17:00 | Náměstí Republiky | Clarice Lima & coll. (BR/PT/SI) | Woods | Open Air 
12. 6. | 17:00 | Trade Fair Palace NG Prague | Anastasia Valsamaki (GR) | Body Monologue
12. 6. | 19:00 | Stalin monument – Letná | Máté Mészáros (HU) | The Mechanics of Distance | Open Air
14. 6. | 14:00 | HAMU – black hall | Igor x Moreno (UK) | Idiot-Syncrasy | VR 
16. 6. | 20:00 | PONEC – dance venue | Eymen - Point of View (CZ/GH) | Film premiere | Sena Atsugah (GH) | Gbei! 
18. + 19. 6. | 18:00 | Vítkov – Václavské náměstí | Byström Källblad (SE) | City Horses | Open Air 
19. 6. | 17:00 | Trade Fair Palace NG Prague | Sena Atsugah (GH) | Gbei! 
22. 6. | 18:00 | Nad Krenovkou | Focus Ukraine 
22. + 23. 6. | 20:00 | PONEC – dance venue | Louise Lecavalier (CA) | Stations 
26. 6. | 18:00 | The Karlin Barracks | tYhle/Marie Gourdain & coll. (CZ/FR/SK) | ICARUS | Open Air | Junior 
26. 6. | 20:00 | PONEC – dance venue | Viktor Černický (CZ) | Prima | Premiere 
27. 6. | 18:00 + 20:00 | Vítkov | Nicole Beutler (NL/DE) | Still Life in the city | Open Air 
28. 6. | 20:00 | The New Stage of the National Theatre | Maguy Marin (FR) | Umwelt | Festival Closing

 

PROGRAM V REGIONECH

Brno | 28. 5. | 17:00 + 19:00 | náměstí Svobody | Clarice Lima & coll. (BR/PT/SI) | Woods | Open Air
Brno | 29. 5. | 17:00 + 19:00 | Moravské náměstí - U Jošta | Clarice Lima & coll. (BR/PT/SI) | Woods | Open Air
Brno | 10. 6. | 19:30 | CO.LABS | POCKETART / Sabina Bočková, Johana Pocková, Inga Zotova-Mikshina (CZ) Treatment of Remembering | Open Air

Broumov | 20. 6. | 18:00 | Klášter Broumov - Klášterní zahrada | Viktor Černický (CZ/SK) | PLI | Open Air | Family Friendly

ČB | 12. 6. | 15:00 | Biskupská zahrada | Eli a kol. / Mirka Eliášová (CZ) | Boxing up | Open Air | Junior
ČB | 14. 6. | 19:00 | Piaristické náměstí | POCKETART / Sabina Bočková, Johana Pocková (CZ) The Lion's Den unlimited | Open Air
ČB | 15. 6. | 21:00 | kostel Panny Marie Růžencové | POCKETART / Johana Pocková (CZ) | To the Madonna with Rust

HK | 8. 6. | 19:00 | Divadlo Drak | POCKETART / Johana Pocková (CZ) | To the Madonna with Rust
HK | 9. 6. | 19:00 | Divadlo Drak | Jitka Čechová, Tereza Lenerová (CZ) | dis pla y
HK | 16. 6. | 14:00 | Rock for People | Temporary Collective / T. Ondrová, P. Tejnorová a kol. (CZ) | Silent | Open Air

Choceň | 20. 6. | 20:30 | Nádvoří zámku | Jitka Čechová, Tereza Lenerová (CZ) | dis pla y | Open Air
Choceň | 23. 6. | 10:00 + 16:00 | Nádvoří zámku | Masako Matsushita (IT) | Vibes #3 | Open Air | Junior 8+

Jihlava | 11. 6. | 19:30 | Smetanovy sady | POCKETART / Sabina Bočková, Johana Pocková, Inga Zotova-Mikshina (CZ) Treatment of Remembering | Open Air

Karlovy Vary | 15. 6. | 17:00 | Vřídelní kolonáda | Temporary Collective / T. Ondrová, P. Tejnorová a kol. (CZ) | Silent | Open Air

Kladruby | 25. 6. | 20:00 | Klášter Kladruby - kostel Nanebevzetí Panny Marie | POCKETART / Johana Pocková (CZ) | To the Madonna with Rust

Liberec | 15. 6. | 18:30 + 20:00 | Kino Varšava | Emese Cuhorka & Csaba Molnár (HU) | Masterwork | VR

Louny | 11. 6. | 20:30 | Galerie Benedikta Rejta | Kateřina Szymanski (CZ) | HEREAFTER Anastasia Valsamaki (GR) | Body Monologue

Malovice | 2. 6. | 10:00 | Švestkový Dvůr | Viktor Černický (CZ/SK) | PLI | Junior
Malovice | 4. 6. | 16:00 | Švestkový Dvůr | Barbora Látalová, Tereza Říčanová (CZ) | Goats Horsing Around | Junior
Malovice | 11. 6. | 19:00 | Švestkový Dvůr | Máté Mészáros (HU) | The Mechanics of Distance| Open Air
Malovice | 18. 6. | 19:00 | Švestkový Dvůr | POCKETART / Sabina Bočková, Johana Pocková, Inga Zotova-Mikshina (CZ) Treatment of Remembering

Manětín | 18. 6. | 16:00 | Plovárna Manětín | Eli a kol. / Mirka Eliášová (CZ) | Boxing up | Open Air | Junior

Olomouc | 1. 6. | 19:00 | Divadlo na cucky | Jitka Čechová, Tereza Lenerová (CZ) | dis pla y
Olomouc | 16. 6. | 19:00 | Divadlo na cucky | Lucia Kašiarová & Ufftenživot (CZ) | Multividual

Ostrava | 2. 6. | 15:00 | Elektra | Clarice Lima & coll. (BR/PT/SI) | Woods | Open Air
Ostrava | 2. 6. | 18:00 | Dock | Clarice Lima & coll. (BR/PT/SI) | Woods | Open Air
Ostrava | 11. 6. | 17:00 | DK Poklad | Viktor Černický (CZ/SK) | PLI | Open Air | Family Friendly

Pacov | 25. 6. | 15:30 | Zahrádka u Komunitního centra | Barbora Látalová, Tereza Říčanová (CZ) | Goats Horsing around workshop | Junior | Open Air

Pardubice | 3. 6. | 20:00 | Divadlo 29 | Jitka Čechová, Tereza Lenerová (CZ) | dis pla y
Pardubice | 9. 6. | 20:00 | Gampa + Divadlo 29 | Kateřina Szymanski (CZ) | HEREAFTER + Anastazia Valsamaki (GR) | Body Monologue
Pardubice | 14. 6. | 20:00 | Divadlo 29 | Lucia Kašiarová & Ufftenživot (CZ) | Mnohodinec
Pardubice | 16. 6. | 20:00 | Divadlo 29 | Alessandra Paoletti & Damiano Ottavio Bigi (IT) | Un discreto protagonista 

Plzeň | 7. 6. | 16:00 + 18:00 | U Branky - Kopeckého sady | Clarice Lima & coll. (BR/PT/SI) | Woods | Open Air
Plzeň | 14. 6. | 19:00 | Moving Station | Alessandra Paoletti & Damiano Ottavio Bigi (IT) | Un discreto protagonista 
Plzeň | 20. 6. | 18:00 | DEPO2015 | tYhle / Marie Gourdain & kol. (CZ/FR/SK) | ICARUS | Open Air | Junior 8+
Plzeň | 21. 6. | 19:00 | POCKETART / Sabina Bočková, Johana Pocková, Inga Zotova-Mikshina (CZ) Treatment of Remembering

Sušice | 13. 6. | 17:00 + 19:00 | SIRKUS | Emese Cuhorka & Csaba Molnár (HU) | Masterwork | VR

Tábor | 3. 6. | 10:00 | Divadlo Oskara Nedbala Tábor - Divadelní zahrada | Viktor Černický (CZ/SK) | PLI | Junior
Tábor | 3. 6. | 16:00 | Divadlo Oskara Nedbala Tábor - Divadelní zahrada | Viktor Černický (CZ/SK) | PLI | Family Friendly

Ústí nad Orlicí | 3. 6. | 19:00 | Roškotovo divadlo | Markéta Stránská (CZ) | LeŤ

Varnsdorf | 9. 6. | 19:00 | Městské divadlo Varnsdorf | Viktor Černický (CZ/SK) | PLI

Vimperk | 15. 6. | 10:00 | ZŠ TGM | Viktor Černický (CZ/SK) | PLI | Open Air | Junior
Vimperk | 15. 6. | 18:00 | ZŠ TGM | Viktor Černický (CZ/SK) | PLI | Open Air | Family Friendly
Vimperk | 19. 6. | 15:30 | Městský park | Eli a kol. / Mirka Eliášová (CZ) | Boxing up | Open Air | Junior

Volyně | 10. 6. | 21:00 | Galerie Na shledanou | Markéta Vacovská (CZ) | Separated
Volyně | 18. 6. | 20:00 | Galerie Na shledanou | Sena Atsugah (GH) | Gbei! Eymen - Point of View (CZ/GH)
Volyně | 20. 6. | 10:00 | Městské muzeum - nádvoří tvrze | Eli a kol. / Mirka Eliášová (CZ) | Boxing up | Open Air Junior

Záluží - Třemošná | 17. 6. | 10:30 | TJ Tatran Třemošná | Viktor Černický (CZ/SK) | PLI | Open Air | Junior

 

TANEC PRAHA Junior will offer four selected performances by artists from, Italy (Masako Matsushita) and the Czech Republic (Viktor Černický, POCKETART), which will be presented at schools and for the public under the EU project Shape It. There will be a presentation of the Dance for Schools project as a part of the TP JUNIOR section. The festival will also offer a rich accompanying program - discussions with artists, workshops, an exhibition, etc.

Tickets can be purchased on our website in the Program and Production sections (by clicking on each performance) or in the GoOut.cz network. We will be releasing the tickets gradually, starting April 26.

#tanecpraha