Chtěli byste se zapojit do vývoje nového představení? Viktor Černický v rámci festivalu TANEC PRAHA 2021 otevírá svůj kreativní proces veřejnosti.

Třídenní Ateliér v pohybu vzniká pro potřeby připravovaného participativního projektu PRIMA a nabízí prostor pro vzájemné setkání a spolupráci, pro rozvíjení nápadů, a v neposlední řadě pro svobodný pohyb.  
 

KOHO HLEDÁME
Jednotlivce, páry, skupiny lidí i rodiny s dětmi (staršími 12 let), kteří:

  • si chtějí vyzkoušet kreativní proces
  • mají rádi pohyb
  • nejsou profesionální tanečníci

KDY A KDE
PONEC - divadlo pro tanec + případně další prostor v Praze (upřesníme co nejdříve)
Ateliér v pohybu: 18. - 20. června 2021 / 14:00-18:00
Otevřená zkouška přístupná veřejnosti: 20. června 2021 od 18:00 v divadle PONEC

Setkání proběhnou podle aktuálně platných hygienických opatření.  

CHCETE SE ZAPOJIT?
Skvělé! Vaše participace přinese uměleckému týmu do dalšího procesu mnoho podnětů!
Registrovat se můžete do 26. 5. 2021 vyplněním Google formuláře ZDE. Vyplnění Vám zabere cca. 2 minuty.

 


O PROJEKTU

Viktor Černický si v projektu PRIMA klade otázku, jakým způsobem se skrze umění můžeme setkat a co si můžeme vzájemně zprostředkovat. O představení mluví jako o „…prostoru, v němž můžeme strávit čas jiným způsobem, kde společný pohyb a gesto překračují svět komunikace a stává se z nich hra. Velkou inspirací nám je doba tzv. holandského zlatého věku, období, které k nám promlouvá skrze tisíce obrazů, explodujících živou lidskou energií a hrou. Zajímá mě, jak se tancem dokážeme zabavit a jak tímto způsobem vytváříme různorodá společenství. Opíráme se o atmosféru banketů nebo večírků na jedné straně, o rodinné oslavy i poklidné momenty u večeře na straně druhé, ale zajímá nás i všechno mezi tím.“

Ateliér v pohybu pro 33. festival TANEC PRAHA 2021 je jedním z kroků k připravovanému představení PRIMA. Představení s plánovanou premiérou v roce 2022 vyvíjíme ve spolupráci s místními komunitami v České republice, Španělsku, Itálii a Rumunsku. Projekt PRIMA je realizován v rámci projektu Be SpectACTive spolufinancovaného programem Kreativní Evropa Evropské unie v koprodukci Tanec Praha, z.ú., Cafè de las Artes Teatro (ES), Teatrul national RaduStanca (RO), CapoTrave/Kilowatt (IT)

Projekt se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Brna, Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Praha 3 v koprodukci Mezinárodního festivalu TANEC PRAHA. 
 


VIKTOR ČERNICKÝ
Viktor Černický vytváří díla, která se pohybují na jemné hranici mezi tancem, performancí, cirkusem a fyzickým divadlem. Vede dlouhodobý výzkumný projekt Tělo jako objekt / Objekt jako tělo, který zkoumá dynamiku vztahů mezi objektem a subjektivní individualitou umělce. Jeho první sólové vystoupení Parolapolea mu vyneslo nominace v kategoriích Tanečník roku a Taneční inscenace roku na České taneční platformě 2017, kde mu také bylo uděleno zvláštní ocenění v podobě účasti na Týdnu choreografického výzkumu na festivalu B-Motion v Bassanu del Grappa.

Jeho zatím poslední sólové představení PLI, uvedené po 2 letech práce v listopadu 2018, získalo Cenu diváků a Hlavní cenu České taneční platformy 2019. Díky tomuto představení se Viktor stal součástí výběru prestižní evropské sítě současného tance Aerowaves Twenty20.

V současnosti je zapojen do evropského projektu Shape It, zaměřeného na zprostředkování dialogu mezi tanečníky a mladými diváky, a připravuje nové dílo v koprodukci mezinárodní sítě Be SpectACTive! Kromě vlastní tvorby spolupracuje mimo jiné např. s Jarem Viňarským, Dominiquem Boivinem, Petrou Tejnorovou, Danielem Gulkem nebo Compagnie Mossoux-Bonté. Od roku 2019 je hostujícím pedagogem na pražské DAMU v mezinárodním programu Ma DOT.

#tanecpraha