TVORBA:
Clarice Lima (BR), Catarina Saraiva (PT), Nina Fajdiga (SL), Aline Bonamin (BR) 

CHOREOGRAFIE, REŽIE:
Clarice Lima

DRAMATURGIE:
Catarina Saraiva

POHYBOVÁ ASISTENCE:
Nina Fajdiga, Aline Bonamin 

PERFORMERKY:
Nina Fajdiga, Aline Bonamin, místní účastníci

KOSTÝMY:
Onono / Ad Ferrera, Sirley Ferreira, Maria Elizabete Vasconcelos

KOPRODUKCE:
Big Pulse Dance Alliance, v koprodukci festival TANEC PRAHA (CZ), New Baltic Dance (LTU), Sismògraf Dance Festival (ESP), Julidans (NLD), uvedeno Tanz im August/HAU Hebbel am Ufer (DE), spolufinancováno programem Kreativní Evropa EU 

PRODUKCE, MANAGEMENT:
Linha de Fuga Associação Cultural (PT) 

PREMIÉRA:
7 May 2022, Vilnius, New Baltic Danse

DÉLKA:
30 min

Toto uvedení se koná za podpory Perform Europe v rámci projektu Woods

      

Zastavte se na moment po cestě městem v jedinečném, pestrém lese. Woods, kdesi na pomezí tance, performance a vizuálního umění, nás kreativním a poetickým způsobem vyzývá podívat se na palčivé současné otázky klimatických změn a života v naší společnosti. To vše z neotřelého úhlu pohledu, doslova „vzhůru nohama“. Performerky z Brazílie, Portugalska a Slovinska se společně s účastníky z řad široké veřejnosti mění v urostlé stromy. Jak dlouho vydrží stát na hlavě? A jak dlouho ještě přežijí naše lesy? 

Woods není jen pohybová performance. Je to výzva k dialogu o současné společnosti a klimatických změnách. Potřeba dát odpověď světu, který volá po změně. Protože neexistuje žádná planeta B.

V jádru projektu stojí udržitelnost. Stejně jako rozmanitá příroda, performeři vystupují v pestrých sukních nejrůznějších barev, vzorů a textur. Každá je jiná. Byly totiž vytvořené ve spolupráci s módními návrháři a velkými značkami na základě takzvané „upcyklace“ – a z odpadního materiálu, který by na trhu už nenašel své využití, vznikly působivé kostýmy pro představení. Inspiraci nacházejí v práci brazilského architekta Burle Marxe, argentinské textilní umělkyně Alexandry Kehayoglou a brazilské umělkyně Lygie Pape.

Autorky, které svou zprávu předávají dál po celém světě, využívají k přepravě z místa na místo dopravní společnosti, které se snaží zanechávat za sebou co nejmenší uhlíkovou stopu. Umělkyně si ale přejí, aby po nich nějaká stopa přece jen zůstala, a výtěžek z dobrovolného vstupného, které můžete věnovat i vy, poputuje na podporu ukrajinských umělkyň, které uprchly před válkou, a jejich rodin. Jak pomoci? Stačí zakoupit vstupenku v libovolné výši.
 

Pohonem celého projektu je solidarita a empatie. Performeři různého věku, národnosti a pohlaví tvoří jednotný les urostlých stromů, jejichž síla spočívá v jejich rozdílnosti a vzájemné podpoře. My-příroda to společně zvládneme. Přežijeme!

Vstupenky

Foto: Patricia Araujo
Foto: Patricia Araujo

#tanecpraha