TANEC PRAHA Online: Ikarus

tYhle / Marie Gourdain & kol. (CZ/FR/SK)

Film:

Dominik Žižka

Inscenace:

Koncept:

Marie Gourdain ve spolupráci s Jarem Viňarským a Václavem Kalivodou

Choreografie a scénografie:

Marie Gourdain

Interpretace:

Jaro Viňarský & Barbara Beňušíková, Lea Hrušovská, Tamara Lacsná, Margaréta Hvozdíková, Janka Milová, Simona Horičková, Ladislav Bánovský, Anna Strejčková, Leontina Foltýnová, Jaromír Korbel, Eliška Boloňská, Linda Macková, Marie Zmátlíková, Rozárka Čížková, Marta Tučková, Amélie Poledňáková, Marianna Műller

Hudba:

Václav Kalivoda (live)

Technologie a výroba:

Štěpán Hejzlar, Zbyněk Opálka

Kostýmy:

Martina Stieglerová

Produkce a koordinace:

tYhle/Marie Gourdain, Alena Brožová, Martina Filinová, Anna Šimončičová, Miro Zwiefelhofer

Koproducenti:

Tanec Praha z.ú. (CZ), Asociace Divadelná Nitra (SK)

Představení vzniklo v rámci evropského projektu Be SpectACTive!

Associazione Culturale CapoTrave / Kilowatt (IT), Artemrede – Teatros Associados (PT), Bakelit Multi Art Center (HU), Koproduktionshaus Wien / Brut (AT), Kunstencentrum BUDA (BE), Café de las Artes Teatro (ES), Domino Udruge (HR), Asociácia Divadelná Nitra (SK), Dublin Theatre Festival Company (IE), Göteborgs Kommun – Göteborgs Stads kulturförvaltning / Stora Teatern (SE), Institution Student Cultural Centre (RS), Occitanie en scène, Réseau en scène Languedoc-Roussillon (FR), Plesni Teater Ljubljana (SI), Tanec Praha (CZ), Teatrul Naţional Radu Stanca Sibiu (RO), Fondazione Fitzcarraldo (IT), Universitat de Barcelona (ES), Université de Montpellier (FR), Centre national de la recherche scientifique / CNRS (FR).

Za podpory:

Státní fond kultury České republiky, Kreativní Evropa, Fond na podporu umenia,  Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj, Nadácia SPP, LITA – autorská spoločnosť

Partneři:

Tanec Praha / PONEC - divadlo pro tanec, ZUŠ J. Rosinského, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, 

Mezinárodní debut:

Duben, 2021 / Praha, ČR

Premiéra:

Červen, 2021 / Praha, ČR – Festival TANEC PRAHA a říjen, 2021 / Nitra, SK - Divadelná Nitra

Online prezentace projektu proběhne formou webináře v aplikaci Zoom pro omezený počet účastníků. Prosíme registrujte se ZDE

Po krátkém filmu o kreativním procesu „Ikarus“ bude následovat moderovaná diskuse s uměleckým týmem. Online akce proběhne v češtině s možností volby simultánního tlumočení do angličtiny.

Moderuje: Yvona Kreuzmannová
Tlumočí: Katka Vorlická

*

Ikarus je název projektu, který vznikal naprosto neobvyklou cestou od samotného počátku, ale nikdo netušil, kolik peripetií ho ještě potká. Experiment dvou festivalů zapojených do evropského projektu Be SpectACTive - TANEC PRAHA a Divadelná Nitra - spočíval v oslovení teenagerů z obou zemí k participaci na procesu vzniku nového open-air díla. Začalo to již výběrem umělců, následovaly živé diskuse k tématu, pak byla plánována společná tvůrčí práce, a vyvrcholením měla být premiéra koncem září na Divadelní Nitře.

COVID-19 vstoupil bez pozvání už do tvůrčího procesu. Namísto osobních setkání nastaly měsíce Zoomování, nahrávání, práce v izolaci. V srpnu se konečně obě skupiny teenagerů setkaly spolu s umělci v Nitře opět osobně a dílo začalo dostávat jasné obrysy. Pár dní před finální rezidencí v Nitře však nastal druhý lockdown - premiéra v nedohlednu.

Za týmy v Praze i Nitře jsou měsíce práce, skvělých diskusí a pevných vazeb. Nevzdáváme to.

Aniž by to teenageři tušili, shodli se před rokem s umělci na tématu hranic a svobody. Tehdejší pocity dospívající mládeže se zhmotnily v průběhu roku 2020 a zrají dál. Kam se projekt posunul, co jeho tvůrci zažili a kam směřují s vámi chceme sdílet alespoň virtuálně. Najděte si před Vánocemi chvilku k zamyšlení, debatě s umělci i teenagery a pojďte s námi nahlédnout do COVIDové tvůrčí reality. Ikarus za to stojí!

 

 

Vstupenky

#tanecpraha