PREMIÉRA

Vítáni jsou všichni diváci od 12 let.

KONCEPT, CHOREOGRAFIE, REŽIE:
Viktor Černický

PERFORMEŘI:
Tomáš Janypka, Lukáš Karásek, Jaroslav Ondruš, Tinka Avramová & skupina z místní komunity

DRAMATURGIE:
Sodja Lotker

SVĚTELNÝ DESIGN:
Zuzana Režná

KOSTÝMNÍ PORADCE:
Kasia Pol

PRODUKCE & KOORDINACE:
ZDRUHESTRANY & Petra Hanzlíková, Tanec Praha z.ú.

KOPRODUKCE:
Tanec Praha z.ú. / TANEC PRAHA Festival (CZ), Cafè de las Artes Teatro (ES), Teatrul national RaduStanca (RO), CapoTrave/Kilowatt (IT)

PROJEKT VZNIKL ZA HLAVNÍ PODPORY:
Creative Europe programme of the European Union, Představení vzniklo v rámci evropského projektu Be SpectACTive! 

Associazione Culturale CapoTrave / Kilowatt (IT), Artemrede – Teatros Associados (PT), Bakelit Multi Art Center (HU), Koproduktionshaus Wien / Brut (AT), Kunstencentrum BUDA (BE), Café de las Artes Teatro (ES), Domino Udruge (HR), Asociácia Divadelná Nitra (SK), Dublin Theatre Festival Company (IE), Göteborgs Kommun – Göteborgs Stads kulturförvaltning / Stora Teatern (SE), Institution Student Cultural Centre (RS), Occitanie en scène, Réseau en scène Languedoc-Roussillon (FR), Plesni Teater Ljubljana (SI), Tanec Praha (CZ), Teatrul Naţional Radu Stanca Sibiu (RO), Fondazione Fitzcarraldo (IT), Universitat de Barcelona (ES), Université de Montpellier (FR), Centre national de la recherche scientifique / CNRS (FR).

ZA PODPORY:
Projekt se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Statutárního města Brna, Magistrátu hlavního města Prahy. V roce 2019 výzkumnou část projektu podpořili také: 4+4 dny v pohybu, CIRQUEON - centrum pro nový cirkus a Invalidovna. 

PODĚKOVÁNÍ:
Zuzana Sceránková, Inga Zotova-Mikshina, ROman Zotov-Mikshin, 100+ lidí z místních komunit v Praze, Sansepolcru, Sibiu a Santanderu / 100+ people from local communities of Prague, Sansepolcro, Sibiu and Santander

PREMIÉRA:
26.6. 2022, Praha / TANEC PRAHA Festival

DÉLKA:
50 min

       

           

Viktor Černický poprvé opouští jeviště a v roli choreografa otevírá prostor na scéně široké veřejnosti. Pestrá skupina zástupců místní komunity v dialogu s tanečníky s různorodými přístupy a zkušenostmi zkoumá hranice mezi jednotlivcem a kolektivem. PRIMA radikálně popírá pojetí choreografie jako konečného tvaru, v osvobozeném pohybu klade důraz na variabilitu a před zraky diváků vzniká pokaždé znovu - tady a teď!

V dnešní době, do velké míry definované vzájemným odloučením, je PRIMA výzvou k opuštění komfortní zóny - ke sdílení a propojení s druhým. V horizontální hře se sdílený rytmus a individuální gesta stávají společným jmenovatelem změny. Jeden po druhém se účinkující z řad veřejnosti spolu s profesionálními tanečníky vrhají do vln pohybu, jehož síla přebíjí žánrová vymezení tance a příboj informací znovu a znovu omývá břehy našeho smyslového vnímání. Tak jako příliv a odliv jsou dvěma polaritami jednoho jevu, je neoddělitelné bytí individuální a kolektivní. Jsme společností, kterou tvoříme.

PRIMA je taneční představení mnoha vrstev, v němž se životní zkušenost a umělecká expresivita setkávají v jediném elektrizujícím okamžiku. Z ticha se ozývá pokorná zvuková stopa - tep a dech, rezonance kroků, dotek rukou. Pro skupinu lidí, kteří se v průběhu třídenního zkoušení promění v jedinečné společenství, je každé představení první - vždy premiérové.

Po představení následuje moderovaná diskuze s umělci.

 

První sólové vystoupení Viktora Černického Parolapolea mu vyneslo nominace v kategoriích Tanečník roku a Taneční inscenace roku na České taneční platformě 2017, kde mu bylo uděleno zvláštní ocenění v podobě účasti na Týdnu choreografického výzkumu na festivalu B-Motion v Bassano del Grappa. 

Jeho sólo PLI získalo Cenu diváků a Hlavní cenu České taneční platformy 2019. Díky tomuto představení se Viktor stal součástí výběru prestižní evropské sítě současného tance Aerowaves Twenty20.

Vstupenky

#tanecpraha