Festival TANEC PRAHA jsme úspěšně zakončili. Užili jsme si společně měsíc plný tance, během kterého jsme přivezli do 24 českých měst a obcí přes 70 představení od umělců z celého světa.

 

FOCUS UKRAINE

Focus Ukraine patřil tanečnicím a choreografkám, které svou tvorbou reflektovaly své životní dráhy po vypuknutí války. Naváže na něj předpremiéra Together Alone již 18. 7. od 20 h v divadle PONEC.

GRAND JETÉ

Silvia Gribaudi v pražském divadle PONEC uvedla světovou premiéru inscenace GRAND JETÉ, díky níž jsme načerpali energii od italských tanečníků z tanečního souboru MM Contemporary Dance Company.

ROTAS AFORA

Další světová premiéra byla dílem brazilské choreografky Flávie Tápias, která ke spolupráci pozvala brazilské tanečníky, umělce z Čech a Ukrajiny. Jejich site-specific projekt Rotas Afora byl k vidění nejen v Praze, ale také v Broumově, Brně, Českých Budějovicích a Liberci. V srpnu pojede na turné po Brazílii.

WRECK - The list of extinct species

Místní umělci byli zapojeni i do představení WRECK: The list of extinct species od choreografa Pietra Marulla, který hned třikrát nafoukl velkou černou entitu a společně s performery ji vypustil ve Veletržním paláci a pak na ostrově Štvanice.

JAN MARTENS

Protestní hudba nás provedla večerem v Divadle Hybernia. Sedmnáct tanečníků pod taktovkou choreografa Jana Martense předvedlo živelné představení any attempt will end in crushed bodies and shattered bones, které v nás zanechalo mnoho emocí i naději.

PEEPING TOM

Festival jsme zakončili podívanou na pomezí snů a reality od souboru Peeping Tom: Diptych - The missing door and The lost room v Hudebním divadle Karlín, které se dočkalo, stejně jako dílo Jana Martense v Hybernii, dlouhých ovací ve stoje.

Plejádu osobností ze zahraničí doplnily Oona Doherty, Yasmeen Godder, Olivia Court Mesa a další umělci, kteří uspěli v rámci evropské platformy Aerowaves.

 

WORKSHOPY

Uspořádali jsme 3 workshopy se zahraničními choreografy, kterých se celkem ve Studiu Krenovka zúčastnilo bezmála 70 tanečníků.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

V rámci doprovodného programu proběhlo celkem 17 akcí, a to jak v Praze, tak v regionech. Součástí byly např. diskuze s umělci, filmová promítání a další události.

Letošní ročník byl výjimečný. Role festivalu jako významného koproducenta přináší i rizika, nám se však sázka na obě autorky světových premiér vyplatila. Řada mladých umělců dostala příležitost v Praze i regionech a divácké ohlasy stále rezonují,“ rekapituluje Yvona Kreuzmannová, zakladatelka a ředitelka festivalu TANEC PRAHA.

 

Zavzpomínejte na ročník 2023 v naší fotogalerii.

 

Děkujeme vám za krásný ročník festivalu TANEC PRAHA a budeme se těšit zase za rok.

 

#tanecpraha