KONCEPT, CHOREOGRAFIE:
Yana Reutova

PERFORMEŘI:
Khrushch Diana, Korotkova Olena, Tsvirkunova Valeriia, Pavlovska Anastasiia

HUDBA:
Monika Rebcová a Issa Sadio Diatta / Tomáš Kerle

SCÉNOGRAFIE:
Stasia Kubrak

PRODUKCE:
Tanec Praha z.ú. / Inga Zotova-Mikshina

PODĚKOVÁNÍ:
Tanec Praha, MHMP, Krenovka*, IDU/Create to Connect, Be SpectACTive, Kreativní Evropa, Nadace člověk člověku

PRODUCENT:
Tanec Praha z.ú.

ZA PODPORY:
Hlavní město Praha, IDU / Create to connect, Be SpectACTive / Kreativní Evropa, Nadace Člověk člověku
Představení vzniklo v rámci projektu Tanec Praha Ukrajině (Tanec do ubytoven).

PREMIÉRA:
25. 8. 2022 Veřejný oddechový a sportovní areál VOSA – Modřany, Praha-12

DÉLKA:
50 min

 

 

 

Cestování je fantastický způsob poznávání světa kolem nás. Od pradávna lidé cestovali z touhy po poznání a objevování. Naučili jsme se rozpoznat cestu podle hvězd, dechu větru, postavili jsme lodě, letadla a vesmírné rakety. Naše představení vás vtáhne do zábavného světa cestování, prostřednictvím hry společně překonáme všechny překážky a všichni nakonec učiníme svůj malý objev. 

 

Čtyři studentky tance (14 – 21 let) se ocitly na jaře 2022 v Čechách stejně jako tisíce dětí uprchlíků z napadených území Ukrajiny. Pustily se do práce s choreografkou Yanou Reutovou, aby přinášely do ubytoven a komunitních center radost z pohybu a imaginace, jak ji popisuje jedna z návštěvnic:

„Jako dospělí nejspíš nebudete nedočkavě zvedat ruku, aby si vás jedna z ladně se pohybujících mladých dívek vybrala a provedla po laně nad propastí, kde možná číhají krokodýlové, nebo vás s ostatními vyzvala ke hře na “tleskanou”. Ale um, dovednost, vřelost a hravost Yany a jejích tanečnic, vás okouzlí, a nakonec si budete jistě alespoň podupávat do rytmu...“.

 

Dílo je určeno nejen dětem a jejich rodinám z Ukrajiny, ale všem. Je jazykově bezbariérové.

Představení je pro diváky zdarma, zájemci mohou na projekt přispět prostřednictvím sbírky na Darujme.

 


Yana Reutova pracovala jako tanečnice, choreografka a pedagožka v regionu Oděsa. V roce 2014 založila Dance Theatre Plastilin v Čornomorsku a vytvořila několik představení, která získala různá ocenění. Pořádala festival „Dance Platform Most“ a hodně pracovala s dětmi (projekt Creative Kids) a svými studenty. Poté zahájila festival „Speaking with the Body“, který se konal pouze jednou.

V březnu 2022 vzala svou dceru a několik studentů a uprchla před válkou do Prahy, kde nyní pracuje. Tančila v projektech Anny Källblad, Nicole Beutler, POCKETART a sama vede workshopy pro děti a rozvíjí vlastní kreativní práci s různými umělci. V rámci projektu pro děti ukrajinských uprchlíků realizovala interaktivní představení „Na cestě“ a „Čas dětství“. Nyní pracuje na triptychu „Together Alone“ s tanečníky z Ukrajiny, České republiky a Burkiny Faso.

Vstupenky

#tanecpraha