DANCING MUSEUMS: Performativní přednáška v době, ve které se setkáte s pandemií místo s pandou

Tomáš Žižka (CZ)

O PROJEKTU 

DANCING MUSEUMS – The democracy of beings je akční výzkumný projekt (2018 - 2021), který vznikl na podporu a budování dlouhodobé spolupráce mezi tanečními organizacemi, muzei, univerzitami a místními komunitami a pro rozvoj inspirujících a dlouhotrvajících uměleckých a kulturních programů, do nichž se právě lidé z těchto komunit mají zájem zapojovat. Partnerem Tance Praha pro projekt Dancing Museums je Galerie hlavního města Prahy a vybranou umělkyní je tanečnice a choreografka Tereza Ondrová. 

Mezi 14. a 19. 6. v rámci projektu proběhne pražský mezinárodní workshop pro umělce s názvem Jak fyzicky ztvárnit umělecké dílo a umělecký prostor a jak tato zkušenost může změnit naše vnímání?, který v reakci na současnou situaci související s koronavirovou pandemií byl pozměněn tak, aby bylo možné se ho účastnit dálkově, bez nutnosti cestovat do Prahy. 

Původně jsme plánovali aktivity pro veřejnost s umělci a účastníky workshopu v Galerii hlavního města Prahy. Se zahraničními hosty se můžeme nakonec spojit jen na dálku, ale připravili jsme i program pro vás. Jeho součástí jsou třeba online prezentace Kateřiny Šedé a Tomáše Žižky. 

 

O PŘEDNÁŠCE

Performativní přednáška v době, ve které se setkáte s pandemií místo s pandou 

Lékař je lékař, učitel, kněz... jejich role jsou jasné. Jakou roli ve společnosti má umělec? 

Jak dlouho vydrží přeludy „sociální vzdálenosti” za nezbytnou rouškou nouzové situace? Nemůžeme se hýbat a ani vyhýbat otázce virtuálního světa a digitální zábavě. Riziko však spočívá v tom, že tato zdánlivá živost pod ochrannou v poušti reality způsobuje, že se fikce mísí s realitou. Všichni jsme přesvědčeni a bojujeme proti viru samotou. Přitom víme, že divadlo je shromáždění, agora, náměstí, společné soužití. 

Divadlo života je teď také kolem osy Virgin Mary, kde pár jedinců na náměstí jakoby tančí, ale společnost tam zatím neproudí. Je to akupunkturní místo diskurzivní demokracie. Tedy místo pro veřejnou rozpravu společnosti, která se zdá být o to nezbytnější, když je demokracie sama o sobě podkopána a přicházíme o  základní svobodu pro nespornou mimořádnou situaci.

Jak dlouho to vydržíme a kdy se obřadně zbavíme roušek strachu a sociálně politické loajality?

Vstupenky

#tanecpraha