CESTA NA SEVER

Během tří červnových  víkendů zavítáme z valu Žižkovské Highline do zemí, odkud přijeli umělci na festival TANEC PRAHA. Vezměte s sebou děti, prarodiče i kamarády, každý si z víkendového menu vybere to své. Krenovka* totiž patří nejen tanci, najdete tu výtvarníky spolku Trať 42 i půvabnou Čítárnu Unijazz, která obohatí nabídku o gastronomii Severu, Afriky či Ukrajiny.

 

Pohybový workshop, práce s korálky, barvami či fotografií baví děti i dospělé. Severská literatura není jen Hans Christian Andersen, což nám odhalí skandinavistky Helena Březinová a Radka Stahr, autorské čtení slíbila Kateřina Pokorná / Svojost. Martin Lacko vás pozve do ateliéru Krenovka Bestiář, nechybí exkurze na Island před pondělním uvedením inscenace When The Bleeding Stops nebo do Norska, odkud pochází autoři Rock Me Baby.

 

SOBOTA 8. 6.

10.00 - 11.00 Pohybový workshop pro děti -  Tanec hrou
Žižkov Highline
pro děti

Yana Reutova - choreografka, Olena Korotkova - lektorka, Anastasiia Pavlovska - lektorka

Během workshopu se děti naučí poznávat samy sebe skrze různé aktivity, jako jsou hry a taneční cvičení. Děti se budou také zaměřovat na pozorování prostředí kolem sebe, které je inspiruje k pohybu. Workshop je zaměřen na rozvoj pohybových schopností a sebevyjádření dětí.

 

10.00 - 18.00 Korálkování s Barborou Šmídovou
Žižkov Highline
pro děti

Barbora Šmídová

S Barborou Šmídovou si můžete vybít kreativního ducha. Vyrábět se budou tradiční severské náramky i  různá zvířátka typická pro Skandinávii jako sobi, medvědi nebo různé druhy ryb. Stánek pro vás bude otevřencelý den, takže se můžete kdykoliv zastavit a vytvořit si vlastní originální šperky.

 

14.00 - 15.30 Opouštění Adriany: Krenovka Bestiář x Festival TANEC PRAHA
Žižkov Highline
malba pro děti

Martin Lacko

Výtvarný workshop pro děti (6-13 let) je zaměřen na mýty o Ariadně, Théseovi a Mínotaurovi. Navážeme na ústřední motiv vizuálu letošního festivalu TANEC PRAHA, kterým je Tizianův obraz „Bacchus a Ariadna“, zobrazující příchod boha vína a veselí na malý ostrov k opuštěné krétské princezně. Kdo ji na Naxu opustil a jaké události k tomu vedly, si podrobně povyprávíme  a následně se pokusíme mýty ilustrovat. Kreslící potřeby budou na místě, oblíbené vlastní štětce si však děti mohou přinést.

 

16.00 - 17.00 Hans Christian Andersen - pohádka ztracená v překladu
Žižkov Highline
přednáška

doc. Helena Březinová, Ph.D.

Dánštinářka Helena Březinová nás zavede do pohádkového světa Hanse Christiana Andersena. Na několika slavných Andersenových pohádkách předvede, jak rafinované jsou tyto zdánlivě naivní texty a o co čtenář přichází, když nečte toho pravého Andersena. Dozvíme se ale také zajímavosti ze života slavného pohádkáře a lépe pochopíme jeho tvorbu.

 

19.00 - 20.00 To nejlepší z Islandu, aneb co doma nemáme
Čítárna Unijazz
přednáška

Miljo Milev

Miljo Milev nás vezme na výpravu za islandskou přírodou, která skrývá všemožné pozoruhodnosti. Společně se podíváme na tamní vulkány, vodopády, geotermální pole na polární záři. Objevíme odlišnosti ostrova, která souvisí nejen s odloučením od Evropy. Dotkneme se také historie, současnosti i sociální situace.

 

NEDĚLE 9. 6.

10.00 - 11.30 Barvené malování severu
zeď u Čítárny Unijazz
malba pro děti/painting workshop for kids

Jan Hladík 

Děti společně s výtvarníkem a náhodným hudebníkem budou moci ztvárnit islandskou a skandinávskou krajinu. Skrze hru s barvami vytvoří malby, které vyzdobí okolí Krenovky.

 

11.00 - 12.00 Norsko - bohatá a krásná země
Žižkov Highline
přednáška

Václav Bacovský

Jak se země ledovců, hor, fjordů srovnala s nečekaným ropným bohatstvím? V čem se Norsko podobá ČR a v čem je naopak odlišené? To vše a mnohem více se dozvíte na přednášce cestovatele a fotografa Václav Bacovského, který divákům přiblíží nejen krásy přírody ale i společenské zajímavosti Norska. Nebudou chybět ani  příběhy slavných polárníků, jako byli Roald Amundsen nebo Fridtjof Nansen.

 

14.00 - 18.00 Analogová fotografie
Žižkov Highline
workshop

Free Cinema & Barbora Doleželová

Pořídit fotografii je dnes jednodušší než kdy dřív. Proto pro vás máme připravený workshop analogové fotografie, kde se naučíte zpomalit a zapřemýšlet nad tím, co chceme zachytit. Seznámíte se s rozdílem mezi dnes již běžně používanými digitálními a klasickými analogovými fotoaparáty. Můžete  si vyzkoušet několik fotoaparátů – klasických, ale také jednoduchých plastových vyráběných firmou Lomography či dřevěných dírkových komor vyráběných značkou Dirkoma.

 

15.00 - 16.00 Tanec ve skandinávské literatuře
Žižkov Highline
beseda

Radka Stahr

Popisem obrazů, zmínkou o písni nebo samotnou melodičností verše se otevírá mimo textový svět jiných médií.  Zatímco intermediální vztahy k výtvarnému umění a hudbě jsou v literární vědě podrobněji zkoumány, téma tance zůstává značně upozaděno. Tato přednáška představí tanec jako důležitý umělecký projev, který může v textech nabývat nejen charakterizující, ale dokonce i narativně zásadní funkce. Pozornost přitom bude věnována skandinávské literatuře, která se díky trendové vlně severských detektivek v posledních letech výrazněji zapsala do širšího povědomí čtenářů.

 

17.00 - 18.00 Kouzlo rytmu
Žižkov Highline
pro děti

Tomáš Kerle

Kouzlo rytmu a zvuků cajonů nám přiblíží hudebník Tomáš Kerle. Během workshopu, který je zaměřen převážně na děti, se účastníci naučí  pracovat s rytmy a zvuky cajonů. Připravte se na zábavnou a interaktivní hudební zkušenost!

 

19.00 - 20.00 Svojost 
Žižkov Highline
autorské čtení

Kateřina Pokorná

S Kateřinou Pokornou, známou pod přezdívkou Svojost, se vydáme na cestu do jejího nitra, kde objevuje skryté myšlenky a pocity. Její texty nás spojí s ní prostřednictvím sdílených příběhů a emocí. Díky nim můžeme lépe poznat sami sebe. Svojost nám svým autentickým vyprávěním ukazuje sílu slov a otevírá nám cestu k hlubšímu porozumění sobě i okolnímu světu. Její tvorba je zrcadlem nejen pro ni, ale i pro nás samotné.

 

Festival TANEC PRAHA 2024 se koná pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla.

Vstupenky

#tanecpraha