Festival TANEC PRAHA 2019 | 3. 6. - 22. 6. 2019

 

Zvědavost je šance na zážitek!

Ještě v nás doznívají nádherné pocity z jubilejního 30. ročníku, rezonuje i francouzská pocta velikánovi světového tance českého původu Jiřímu Kyliánovi, a už je tu další TANEC PRAHA.

Jakkoli nemáme megalomanský záměr zabydlet tancem každý kout naší země, nedokážeme odmítnout nové zájemce z regionů, a tak se letos vydáme vedle Prahy i do 22 měst a obcí, kde mají tanec rádi, a většinou by si zahraniční umělce nemohli ve skromných poměrech vůbec dovolit. 

Vnímáme, jak je důležité oslovovat všechny generace, v linii „Family Friendly“ tak najdete představení, která byla vytvořena pro dospělé diváky, ale jsou vstřícná i vůči dětem od školního věku, zážitky tedy lze sdílet mezigeneračně. To nic nemění na programové linii TP JUNIOR (dříve TP DĚTEM), pro niž vyhledáváme tituly přímo vytvářené pro dětského diváka různých věkových kategorií. Tanec Praha na jedné straně iniciuje vznik nových produkcí pro děti, jeden takový tvůrčí proces bude k nahlédnutí, jednak vybírá zahraniční díla, která osloví i teenagery a nebojí se otevírat témata, která u nás byla dlouho tabu.

Další specifická linie Dance NEWs otevírá prostor pro mladé talenty, především díky platformě Aerowaves. I letos tak vybraná díla uvidí diváci v Praze i regionech a studenti JAMU se navíc do jednoho z nich zapojí.

Workshopy jsou výjimečnou příležitostí poznat na vlastní kůži kořeny různých kultur a vnímat i v diskusích s umělci různé kontexty tvorby a její impulzy. Zvláště v roce, kdy vůbec poprvé k nám zavítají taneční osobnosti z Indonésie či Madagaskaru. 

Vrcholné události sezony se nám podařilo zajistit hned tři, z Jižní Koreje, Izraele a Francie. Kolik různých zemí umělci reprezentují, tolik je rozdílných přístupů i prostor, kde je můžeme vidět. PONEC – divadlo pro tanec zůstává hlavní scénou v Praze, ale pro historicky první hostování Sharon Eyal spolupracujeme s Hudebním divadlem Karlín a unikátní pocit, jak zachytit lidské tělo v „mrtvém bodě“ vzletu, nám zprostředkuje Yoann Bourgeois ve dvoraně Veletržního paláce Národní galerie Praha. Festival probíhá celkem na 40 různých lokalitách po celé ČR.  

Velký prostor dáváme českým umělcům. Každý rok vstupujeme minimálně do jedné mezinárodní koprodukce, letos tak navazujeme na výjimečné podmínky pro spolupráci našich umělců s Ghana Dance Ensemble vytvořené českou ambasádou v Akkře, ale také si velmi ceníme úzké spolupráce s Pražským Quadriennale, díky níž vznikla specifická linie Czech Dance Focus for PQ+. Festivalovému publiku, včetně zahraničních expertů, kteří přijedou na PQ, díky ní můžeme nabídnout exkluzivní výběr české taneční tvorby. Tradičně si také z domácí tvorby vybírají naši regionální partneři.

Červen bude pro mnohé měsícem tance, těší nás, že si ho vychutnají tisíce lidí napříč ČR a že jsme našli nový tým kreativců, jehož oceněné klíčové vizuály v nás dokáží budit zvědavost. Tanec skutečně dává šanci na mimořádné zážitky!

Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka Tance Praha

 

O kampani

Letos má  festival TANEC PRAHA novou vizuální podobu, na které spolupracoval s agenturu Comtech Can a renomovanou fotografkou Bárou Prášilovou, laureátkou ocenění Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku. Kampaň se nese v duchu motta Zvědavost je šance na zážitek.

Tvůrci o ní  řekli: ,,Zvědavost patří k základním lidským vlastnostem. Je přirozené něco nového objevovat, poznávat. To jsou momenty, které nás posouvají dál, rozšiřují obzory, nutí nás vystoupit z komfortní zóny. Pro 31. ročník festivalu TANEC PRAHA  jsme připravili kampaň, která lidem připomíná, že zvědavost je motorem k poznání a osobnímu rozvoji.”

 

TANEC PRAHA 2019 official trailer from Tanec Praha on Vimeo.

 

Kompletní program ZDE
Katalog festivalu ZDE.
Závěrečná zpráva festivalu ZDE.

 

#tanecpraha