Vitaliia Vaskiv (UA/PL) & Diana Durnieva (UA/PL) & Yuliia Hryshyna (UA) & Yana Reutova (UA/CZ)

 

Vitaliia Vaskiv je mladá tanečnice a choreografka ukrajinského původu, která se ve své profesní dráze věnuje současnému tanci a technikám pohybové improvizace. Vystudovala Fakultu choreografie a taneční techniky v Lodži a podílela se na mezinárodních projektech. Zajímá se o kontaktní improvizaci a má zkušenosti i na poli kreativního vzdělávání. Na festivalu se představí v rámci dramaturgického fokusu Unity in Motion se svým krátkým sólem Body Shelter.

 

Diana Durnieva je mladá ukrajinská tanečnice, performerka a učitelka současného tance. Bakalářský titul získala na Národní univerzitě kultury a umění v Kyjevě v oboru Choreografie moderního tance. Momentálně působí v Polsku, kde se dále umělecky rozvíjí, účastní se tanečních workshopů a pracuje s polskými choreografy (např. Janusz Skubaczkowski).

 

Yuliia Hryshyna je ukrajinská tanečnice, performerka, choreografka, režisérka a lektorka současného tance. Je dvojnásobnou vítězkou soutěže mladých choreografů na festivalu současného tanečního divadla Zelyonka. Jako pedagožka přednáší současnou choreografii na Akademii kultury v Charkově, je ředitelkou taneční školy Holy dance school a věnuje se kreativnímu vzdělávání pro děti i dospělé.

 

Yana Reutova působila jako tanečnice, choreografka a pedagožka v Oděské oblasti. V roce 2014 založila Taneční divadlo Plastilin a vytvořila několik představení, která získala nejedno ocenění. Pořádala festival Taneční platforma Most (5 let) a hodně pracovala s dětmi (projekt Creative Kids) a svými studenty. Poté odstartovala festival Speaking with the Body, který se uskutečnil pouze jednou. V březnu 2022 vzala dceru a několik studentek a utekla před válkou do Prahy, kde nyní pracuje. Podílela se na projektech i jiných choreografů a sama vede workshopy pro děti a rozvíjí vlastní tvorbu s umělci.

Koncept triptychu Together Alone uspěl v evropské konkurenci v rámci prvního EFFEA Open Call a byl tak jedním ze 40 podpořených projektů.

www.divadloponec.cz/cs/yana-reutova-coll
 ​

 

Nika Horiacha působila před válkou jako učitelka a performerka na Ukrajině, konkrétně ve městě Čornomorsk v Tanečním divadle Plastilin pod vedením Yany Reutové. Po začátku války se s rodinou přestěhovala do Španělska, kde se nadále věnovala tanci. Během této doby si uvědomila, že bez tance nemůže žít. Následně se přestěhovala do Prahy, kde začala svou cestu s Tancem Praha. Během svého pobytu v Praze se zúčastnila festivalu TANEC PRAHA a dalších evropských aktivit v rámci tanečního souboru Yany Reutové.
#tanecpraha