Viktor Černický (CZ)

 

Viktor Černický se věnuje interdisciplinární práci na pomezí tance, performativního umění, cirkusu a výtvarného umění. Aktuálně svou tvorbu soustřeďuje v Praze. Jeho projekty, oceněné Hlavní Cenou a Cenou diváků České taneční platformy 2019, opakovaně podporuje Tanec Praha. V roce 2017 byl nominován na ocenění poroty České taneční platformy v hlavní kategorii i kategorii Tanečník roku, v roce 2019 pak získal nominaci na Cenu Divadelních novin.
 

Jeho práce je často prezentována na evropských scénách a festivalech, mimo jiné v Paříži, Londýně, Lublani, Helsinkách, Praze nebo Římě. Patří mezi umělce podporované Dancenet Sweden, je také součástí prestižního výběru Aerowaves Twenty20s.

 

Viktor pracuje napříč uměleckými obory, přičemž jádrem jeho práce je fyzická reprezentace reflexe a vztah k objektům. V rámci dvouletého projektu Shape It, financovaného z programu Kreativní Evropy, podrobuje analýze umělecký proces spolu s mladým publikem (a pro mladé publikum) ve Finsku, Itálii, Česku a Velké Británii. V díle PRIMA, určeném pro širokou veřejnost, vyzývá místní komunity, aby zaujaly své místo na jevišti v procesu tvorby i v představení. Projekt vznikl na objednávku v koprodukci v rámci sítě BeSpectACTive, která moderuje dialog mezi veřejností a umělci v celé Evropě.

 

Vedle vlastní tvorby spolupracoval a vystupoval např. s Dominiquem Boivinem (FR), Danielem Gulkem (FR), Sonjou Pregrad (CRO/DE), Cirkem La Putyka (CZ) nebo Compagnie Mossoux-Bonté (B). Od roku 2019 je hostujícím pedagogem na Akademii múzických umění v Praze, kde supervizuje umělecké procesy v mezinárodním magisterském programu Directing of Devised and Object Theatre.

 
#tanecpraha