Body Shelter
KONCEPT, CHOREOGRAFIE, REŽIE, ÚČINKUJÍCÍ, DRAMATURGIE, KOSTÝMY:
Vitaliia Vaskiv
HUDBA:
Michal Rudkowski
DÉLKA:
11 min
VĚK:
16+
A Minute of Silence
KONCEPT, CHOREOGRAFIE, ÚČINKUJÍCÍ:
Diana Durnieva
HUDBA:
Pikkardijska Tercija - Plyve kacha
DÉLKA:
4 min
Without Echo
KONCEPT, CHOREOGRAFIE, DRAMATURGIE, ÚČINKUJÍCÍ:
Yuliia Hryshyna
ZVUKOVÝ DESIGN:
projekt Zvuky Mista (Sounds of the city)
DÉLKA:
12 - 15 min
Paradoxical Bodies
KONCEPT, CHOREOGRAFIE:
Yana Reutova
INSPIROVÁNO:
Together Alone / Část III - Endless Talks, které společně vytvořili Yana Reutova a Souleymane Ladji Kone
ÚČINKUJÍCÍ:
Yana Reutova, Nika Horiacha
DRAMATURGICKÁ SPOLUPRÁCE:
Jitka Pavlišová
SVĚTELNÝ DESIGN:
Pavel Kotlík
HUDBA, ZVUKOVÝ DESIGN:
Tomáš Kerle
PRODUKCE:
Soňa Rizmanová
PRODUCENT:
Tanec Praha / PONEC - divadlo pro tanec
PODĚKOVÁNÍ:
Krenovka, SUDOP Real, Aerowaves, Yvona Kreuzmannová s celým týmem Tance Praha
ZA FINANČNÍ PODPORY:
Tanec Praha / PONEC - divadlo pro tanec, Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Národní plán obnovy, NextGenerationEU, Krenovka, SUDOP REAL
DÉLKA:
20 min
PREMIÉRA:
26. 3. 2024 PONEC - divadlo pro tanec
VĚK:
7+
Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva Kultury ČR.
Festival TANEC PRAHA 2024 se koná pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla.
Body Shelter
Intimní sólo Body Shelter zkoumá hluboký strach, který v sobě mnoho z nás nosí, ale málokdo v sobě najde odvahu ho sdílet. Mladá tanečnice a choreografka Vitaliia Vaskiv odhaluje v jemném a přesto dynamickém sólu divákovi svůj emocionální vnitřní svět plný konfliktů. Vaskiv má tvář zakrytou vlasy, ale v pohybech jejího těla může divák číst i ty nejdůvěrnější citové pochody.
A Minute of Silence
V krátkém sóle A Minute of Silence se ukrajinská tanečnice Diana Durnieva snaží umělecky uchopit poslední minuty lidského života. Skrze procítěnou a dramatickou choreografii za doprovodu tklivé ukrajinské lidové písně oslavuje lidskou odvahu a kuráž obětovat se pro národní identitu, kulturu a tradici.
Without Echo
Našimi životy procházíme obklopeni neustálým hlukem. Často sníme o tichu a klidu, ale absolutní absence zvuku nás může přivádět k šílenství. Jak se nepřestávající šum civilizace vepsal do našeho vědomí? Tato témata zkoumá ve svém originálním krátkém sóle Without Echo ukrajinská tvůrkyně Yuliia Hryshyna.
Paradoxical Bodies
V komplexní podstatě lidského těla hrají klíčovou roli adrenalin a endorfiny, které v harmonii definují naše fyziologické a emocionální procesy. Jsou to protagonisté probíhajícího vnitřního dramatu, v němž rovnováha a vzájemné působení těchto dvou hormonů hrají klíčovou roli. Inspirací pro Paradoxical Bodies byl původní duet Endless Talks s Ladjim Konem (BF), kde se Yana rozhodla přenést ženský princip za hranice energie muže a ženy a propojit tak dvě odlišné kultury. Nový duet s Nikou Horiachou zobrazuje dvě zcela odlišné povahy a prožitky: endorfin a adrenalin. Přestože jsou obě ženy v souladu, mohou být zároveň velmi odlišné.
Upozornění pro diváky: představení obsahuje mluvené slovo v anglickém jazyce.
Vitaliia Vaskiv je mladá tanečnice a choreografka ukrajinského původu, která se ve své profesní dráze věnuje současnému tanci a technikám pohybové improvizace. Vystudovala Fakultu choreografie a taneční techniky v Lodži a podílela se na mezinárodních projektech. Zajímá se o kontaktní improvizaci a má zkušenosti i na poli kreativního vzdělávání. Na festivalu se představí v rámci dramaturgického fokusu Unity in Motion se svým krátkým sólem Body Shelter.
Diana Durnieva je mladá ukrajinská tanečnice, performerka a učitelka současného tance. Bakalářský titul získala na Národní univerzitě kultury a umění v Kyjevě v oboru choreografie moderního tance. Momentálně působí v Polsku, kde se dále umělecky rozvíjí, účastní se tanečních workshopů a pracuje s polskými choreografy (např. Janusz Skubaczkowski).
Yuliia Hryshyna je ukrajinská tanečnice, performerka, choreografka, režisérka a lektorka současného tance. Je dvojnásobnou vítězkou soutěže mladých choreografů na festivalu současného tanečního divadla Zelyonka. Jako pedagožka přednáší současnou choreografii na Akademii kultury v Charkově, je ředitelkou taneční školy Holy dance school a věnuje se kreativnímu vzdělávání pro děti i dospělé.
Yana Reutova působila jako tanečnice, choreografka a pedagožka v Oděské oblasti. V roce 2014 založila Taneční divadlo Plastilin a vytvořila několik představení, která získala nejedno ocenění. Pořádala festival Taneční platforma Most (5 let) a hodně pracovala s dětmi (projekt Creative Kids) a svými studenty. Poté odstartovala festival Speaking with the Body, který se uskutečnil pouze jednou. V březnu 2022 vzala dceru a několik studentek a utekla před válkou do Prahy, kde nyní pracuje. Podílela se na projektech i jiných choreografů a sama vede workshopy pro děti a rozvíjí vlastní tvorbu s umělci.
Koncept triptychu Together Alone uspěl v evropské konkurenci v rámci prvního EFFEA Open Call a byl tak jedním ze 40 podpořených projektů.
www.divadloponec.cz/cs/yana-reutova-coll
Nika Horiacha působila před válkou jako učitelka a performerka na Ukrajině, konkrétně ve městě Čornomorsk v Tanečním divadle Plastilin pod vedením Yany Reutové. Po začátku války se s rodinou přestěhovala do Španělska, kde se nadále věnovala tanci. Během této doby si uvědomila, že bez tance nemůže žít. Následně se přestěhovala do Prahy, kde začala svou cestu s Tancem Praha. Během svého pobytu v Praze se zúčastnila festivalu TANEC PRAHA a dalších evropských aktivit v rámci tanečního souboru Yany Reutové.