KONCEPT:
Tereza Lenerová, Adam Vačkář

SCÉNOGRAFIE:
Adam Vačkář 

CHOREOGRAFIE:
Tereza Lenerová 

PERFORMANCE:
Jitka Čechová, Edita Antalová, Eva Rezová

KOSTÝMY:
Overall Office, Marjetka Kürner Kalous

HUDBA:
Natálie Pleváková

VÝKONNÁ PRODUKCE:
tactic, Alena Cardová

PRODUCENT:
tactic z.s.

FINANČNĚ PODPOŘILO:
Ministerstvo kultury České republiky, Tanec Praha, z.ú. / Mezinárodní festival TANEC PRAHA, Galerie Benedikta Rejta

PREMIÉRA:
27. června 2023, Galerie Benedikta Rejta, Louny

DÉLKA:
20 min

VĚK:
bez omezení

 

  

  

Taxon je označení skupiny konkrétních organismů, které mají společné znaky. Nový taxon vyhodnocuje, zda-li je výhodnější se naučit žít s novým tělem, či se ho naopak zbavit. Mutující tělo, které se teprve učí chodit, nezná své možnosti. Sledujeme proces proměny, tělo se proměňuje jako open source kód. Nový tvor je uzamčen v limitech důsledku svého vývoje a pomalu si podmaňuje protézy, která mu “příroda” nadělila. Prozatím se umí hledané vertikality jen dotknout.

 


Tereza Lenerová vystudovala The Theaterschool v Amsterdamu. Zkušenosti sbírala nejprve jako tanečnice u různých choreografů v ČR a zahraničí. Později se jako choreografka s Einat Ganz kvalifikovala na Aerowaves Spring Forward s duetem Proměnná. Pro další experimenty spoluzaložila prostor Truhlárna, kde vytvořila svoje dosud nejúspěšnější sólo Švihla, oceněné hlavní cenou na České taneční platformě a řadou pozvání do zahraničí na prestižní festivaly. Její další dílo Nepřestávej získalo zvláštní uznání poroty na České taneční platformě 2019 a je součástí prestižního výběru Aerowaves Twenty21. V roce 2021 uvedla představení dis pla y, které vytvořila s Jitkou Čechovou, a Existuje dojem bytí, které volně navazuje na serii performance Taxon. 

Adam Vačkář diplomoval na ENSBA v Paříži. Účastnil se rezidenčních programů v Palais de Tokyo v Paříži a Residency Unlimited v New Yorku. Jeho práce byly vystaveny na výstavách v Palais de Tokyo, Centre Pompidou, Art Basel, Kölnischer Kunstverein, Museum Morsbroich a na dalších místech. Ve své práci se zabývá se vztahem člověka a přírody.

Vstupenky

Foto: Adam Vačkář
Foto: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha