Milí příznivci tance!

Mezinárodní festival TANEC PRAHA byl začátkem března krásně připraven a předprodej událostí běžel nebývalým způsobem. Vybrali jsme pro letošní 32. ročník umělce z Evropy (Itálie, Francie, Velká Británie…) i mimo ni (Indonésie, Brazílie, Izrael…) a moc se na ně těšili. Čeští umělci plánovali propojení se zahraničními ve specifických projektech a neváhali se vydat na turné po regionech, tak jako každým rokem 22 obcí a měst ČR, to byl náš původní plán.

Doba se změnila. Festival TANEC PRAHA určitě neproběhne tak, jak jsme zvyklí. Nic tak momentálně neprobíhá. Netušíme, kdy se otevřou hranice a zda k nám vůbec bude moci na začátku léta někdo ze zahraničí přijet. To neznamená, že věci končí. Něco se odkládá, něco žije v naději.

TANEC PRAHA je připraven otevřít svůj adaptovaný program veřejnosti hned od 8. června 2020, naplní-li se vládní harmonogram uvolňování činností tak, jak byl avizován. Intenzivně připravujeme program festivalu tak, abyste si ho mohli s námi užít, možná ve dvou fázích: té první letní od 8. června a druhé podzimní, pokud se nám podaří přesunout některou ze zahraničních událostí a bude reálné ji uskutečnit.

Česká taneční scéna za poslední dekádu prorazila na mezinárodním poli jako nikdy předtím, vedle prvních tvůrčích generací polistopadového období tu vzkvétá i zcela nová mladá energie a my považujeme za důležité otevřít příležitosti všem z nich. Může se stát, že léto 2020 bude poprvé v historii festivalu věnováno pouze domácím umělcům. Proč ne?! Přidáme-li v potaz, že v půli března přišli tito umělci a jejich týmy ze dne na den o práci, je pro nás takřka povinností vytvářet pro ně nové tvůrčí šance, které obohatí jejich i naše zkušenosti třeba i zcela novým způsobem.

Umělci dokáží čelit výzvám, nejsou vázáni na divadelní prostory, jsou zvyklí vyjít mimo jejich zdi a vytvářet performance takřka kdekoliv. Tým Tance Praha je v tom rád podpoří, otevírá proto postupně nové výzvy pro projekty outdoor, tzn. pod širým nebem tak, abychom neochudili veřejnost o to, co živé umění činí skutečně živým: přímý kontakt s diváky. Neopakovatelný, nenahraditelný online prostředím, naprosto unikátní.

Držte nám palce! Myslíme na vás!

Yvona Kreuzmannová, ředitelka a zakladatelka

---

Dne 20. 4. 2020

 

#tanecpraha