Lenka Kniha Bartůňková & Ridina Ahmedová (CZ), Ruhia Sadik & Clifford Selorm Ametefe (GH)

Umělci:

Lenka Kniha Bartůňková je tanečnice, choreografka a lektorka. Absolvovala Duncan Centre v Praze a Folkwang Hochschule v Essenu. Umělecky působila mj. v Kazachstánu, USA, Jordánsku, Egyptě, Zimbabwe, Ghaně a Španělsku, Francii, Itálii, Německu, UK. Držitelka ceny Sazky za objev v tanci (2008) a ceny Jarmily Jeřábkové (2005). V roce 2010 reprezentovala ČR na mezinárodní výstavě Expo v Šanghaji.

Ridina Ahmedová je hudebnice, skladatelka a lektorka. Řadu let se věnovala jazzu, poté byla součástí různých hudebních projektů, mj. Floex, spolupracovala s řadou hudebníků (Vladimír 518, Monika Načeva ad). Jako host si zazpívala s Bobby McFerrinem na jeho pražském koncertě. Je držitelkou ceny Next wave jako objev roku a za CD HLASkontraBAS byla společně s Petrem Tichým v roce 2016 nominována na cenu Anděl.

Ruhia Sadik - tanečnice, lektorka, choreografka

Pochází ze severní části Ghany z Tamale. Po absolvování střední školy v roce 2002 se vedle vystupování s tradičním africkým ghanským tancem začala také věnovat hip-hopu. V roce 2005 se připojila ke Ghana Dance Ensemble, který působí na Ghanské univerzitě v Legonu. V roce 2008 choreografovala vystoupení afrického tance na slavnostním otevření afrického poháru národů. Zajištovala výuku tance pro ghanské i zahraniční studenty múzických umění na půdě univerzity Legon. Účinkovala s Ghana Dance Ensemble na INDIAN AFRICANS SUBMIT FESTIVAL v Indii. Choreografovala slavnostní vystoupení pro inauguraci prezidenta republiky Ghana. Vede zkoušky a zadává tréninky v Ghana Dance Ensemble.  

Clifford Selorm Ametefe - tanečník, lektor, choreograf

Pochází z Greater Accra, Kokomlemle. Navštěvoval Christian Methodist Senior High School v letech 2007 - 2011. Od té doby působí jako profesionální tanečník v Ghana Dance Ensemble při Ústavu afrických studií University of Ghana Legon. Vystupoval ve více než 140 divadelních a tanečních představeních v Ghaně včetně workshopů se špičkovými ghanskými i mezinárodními umělci. Na začátku roku 2014 se stal vítězem soutěže v Ghaně Model Afrika. Od té doby vystupoval ve více než 20 módních přehlídkách v Ghaně. Kromě tance a modelingu se věnuje také pořádání kulturních událostí, např. organizování prvního ročníku Legon Fashion Weekend na University of Ghana věnovaném podpoře ghanského obchodu s odíváním. V současné době je lektorem v Creative Arts Institute (Atomic), dále pracuje jako Afro Aerobic instruktor v Pulse fitness centrum (World Trade Center) & Bling body fitness (Spintex) Accra a choreografuje pro evangelickou církev v Kotobabi. Je zakladatelem vlastní „Clifford Selorm Foundation“.

O souboru

Ghana Dance Ensemble se vedle udržování tradic tance a hudby různých regionů západní Afriky věnuje spolupráci s umělci Evropy i USA v oblasti současného tance. Charismatičtí tanečníci a hudebníci z Ghany jsou zvyklí vystupovat ve veřejném prostoru. Parky, náměstí, pláže či nábřeží jsou ideálním prostředím. Každý má chuť se okamžitě přidat, tak jak je to v Africe zvykem.
#tanecpraha