Invisible Traces

Yana Reutova & kol. (UA/CZ)

KONCEPT:
Yana Reutova 

CHOREOGRAFIE:
Yana Reutova spolu s performery Jitkou Čechovou, Kateřinou Jabůrkovou / Žanetou Musilovou, Lukasem Blissem Blahou

ÚČINKUJÍCÍ:
Jitka Čechová, Žaneta Musilová, Lukas Bliss Blaha 

HUDBA:
Tomáš Kerle

SCÉNOGRAFIE, OBJEKT:
Lucie Podroužková, Štěpán Rubáš 

PRODUKCE: 
Soňa Rizmanová 

PRODUCENT:
Tanec Praha z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec

ZA FINANČNÍ PODPORY:
Tanec Praha z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec, Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury České republiky, realizováno za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím NextGeneration EU, Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky, Krenovka, SUDOP REAL

PODĚKOVÁNÍ:
Aerowaves a Yvoně Kreuzmannové s celým týmem Tanec Praha

DÉLKA:
20 min

PREMIÉRA:
27. 5. 2023 Žižkovské mezidvorky / Krenovka

 

    

      

 

Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva Kultury ČR.

Festival TANEC PRAHA 2024 se koná pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla.

Yana Reutova – Together Alone – triptych

Jak se vyrovnat s tíživým pocitem samoty? Jak ho vysvětlit? A proč je občas nejsilnější právě ve chvílích, kdy jsme obklopeni lidmi?  I když jsme spolu, nakonec jsme v životě každý sám za sebe. Co přinesou nečekaná setkání a křížení osudů?

Triptych je reflexí autorky náhodných uměleckých setkání během pobytu v Praze, kam před dvěma lety uprchla před válkou.

Část II. - Invisible Traces

Otisky prstů, změť nenápadných linií, skrývající v sobě naši jedinečnost i genetické dědictví. Neviditelné stopy, nevědomky zanechané v našem okolí, na věcech i lidech. I my jsme jimi pokrytí. Zanechali je na nás jiní, na povrchu, ale i uvnitř, jako letmé důkazy prožité blízkosti. Tato neviditelná spojení vytváříme každý den, jsme jejich nositeli, ať už bezděčně nebo z vlastní vůle.

 


Yana Reutova působila jako tanečnice, choreografka a pedagožka v Oděské oblasti. V roce 2014 založila Taneční divadlo Plastilin a vytvořila několik představení, která získala nejedno ocenění. Pořádala festival Taneční platforma Most (5 let) a hodně pracovala s dětmi (projekt Creative Kids) a svými studenty. Poté odstartovala festival Speaking with the Body, který se uskutečnil pouze jednou. V březnu 2022 vzala dceru a několik studentek a utekla před válkou do Prahy, kde nyní pracuje. Podílela se na projektech i jiných choreografů a sama vede workshopy pro děti a rozvíjí vlastní tvorbu s umělci.

www.divadloponec.cz/cs/yana-reutova-coll
 ​

 

Jitka Čechová je absolventkou Konzervatoře Duncan centre (2017). V rámci studia se zúčastnila taneční stáže v New York City (Professional Certificate Studies Program José Limón Dance Foundation), několika výzkumných studijních programů současného tance (v Belgii a Holandsku) a výzkumného pobytu v Číně (CEEC Summer Dance Camp 2017) zaměřeného na klasickou čínskou techniku, kung-fu, interpretaci a tvorbu. V roce 2022 absolvovala magisterský obor Performing Public Space na škole Fontys v Holandsku. Je spoluautorkou představení dis pla y, které bylo oceněné hlavní cenou České taneční platformy (2022). Jako tanečnice spolupracovala na projektech např. White Piece (ch.: Sofia Krantz), Pulsar (ch.: Michal Záhora) Vyprovokuj (se) tancem! (autor: Michal Nikodem), Rotas Afora (autor: Flávia Tápias) a Existuje dojem bytí (autor: Tereza Lenerová), Rukavičkářské závody (autor: Tereza Lenerová), Fairy Tales (POCKETART).

 

Lukas Bliss Blaha je tanečník a performer narozený v Austrálii. Absolvoval magisterské studium na Katedře nonverbálního divadla na HAMU. Je jedním ze zakladatelů souboru současného cirkusu Cink Cink Cink, s jehož produkcemi absolvoval tour po Evropě a Turecku. Spolupracuje se soubory jako Spastiks, Tantehorse a věnuje se autorské tvorbě.

 

Žaneta Musilová působí jako choreografka a interpretka tanečního uskupení SPOLK. Je absolventkou Konzervatoře Duncan centre a nyní studuje choreografii na Hudební akademii múzických umění v Praze. Dále spolupracuje na uměleckých projektech s Cirk La Putyka, s Adélou Stodolovou v představení Krajina 0 a Yanou Reutovou. Současně působí také jako lektorka v taneční škole Dana Pala Creativity.

Vstupenky

Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha