Festival TANEC PRAHA 2021 | 27. 5. - 26. 9. 2021

 

Program festivalu v září v Praze ke stažení ZDE.
Program festivalu v červnu v Praze ke stažení ZDE.

Program festivalu v regionech najdete ZDE.

 

Na dotek hvězd světového formátu!

Zdá se to jak věčnost, co jsme si mohli užít mezinárodní rozměr festivalu TANEC PRAHA, ale jsou to jen dva roky. Letos nám to umělci vynahradí a těch událostí není vůbec málo. Tři „mužské grácie“ plné lehkosti, sebeironie a kontrastů naší reality v GRACES pobaví i pohladí diváky na úvod festivalu v Praze i dalších třech městech, navíc turné v regionech čeká i inscenaci Harleking, obě z italské dílny. To už se ale přiblížíme vrcholu červnové nabídky, zcela mimořádnému novému dílu ikony řeckého, ale i evropského tance, Dimitrise Papaioannou. Imaginace původně výtvarného umělce spojená s odvahou riskovat a jít vlastní cestou vyvolává obdiv i zavržení, kontroverze k takovým umělcům neodmyslitelně patří. Nečekejme jednoznačné reakce ani u nás, to je riziko objevování nového, jak je nabízí Transverse Orientation.

 

Jakkoli by se zdálo, že doba „covidová“ nepřeje participativní tvorbě, opak je pravdou. Zapojení veřejnosti do tvůrčího procesu i vlastních představení láká jak naše, tak zahraniční umělce. Letos je takových výzev celá řada, maďarští umělci zvou do světa Nibiru teenagery, podobně jako Marie Gourdain s Jarem Viňarským v Ikarovi. Viktor Černický nebo Tereza Ondrová pracují s veřejností každý svým originálním způsobem. Stejně tak POCKETART, flexibilně reagující na poptávku po projektech pod širým nebem, ve veřejném prostoru. Site-specific akce se těší stále větší oblibě, a tak poslední červnový víkend bude věnován právě takovým, v projektu Žižkov v pohybu, tentokrát na základě hlubšího výzkumu kořenů genia loci Dolního Žižkova.

 

Open air adaptace řady děl domácích umělců, ale i představení v divadelních sálech se uskuteční v dalších 21 městech a obcích po celé ČR. Tanec nabízí prostor pro fantazii diváka, dotkne se vašich smyslů, vyvolá vzpomínky, emoce, radost i otázky. A v tom je krásný – užijme si to všichni!

#tanecpraha