Festival TANEC PRAHA 2021 | 27. 5. - 26. 9. 2021

 

Na dotek hvězd světového formátu!

Po dvou letech se v roce 2021 festival TANEC PRAHA konečně vrátil ke svému zásadnímu mezinárodnímu rozměru. A návrat to byl opravdu velkorysý, což divácká obec patřičně ocenila. Tři „mužské grácie“ plné lehkosti, sebeironie a kontrastů naší reality v GRACES potěšily diváky na úvod festivalu v Praze i dalších třech městech ČR. Turné v regionech měla i inscenace HARLEKING, opět z italské dílny. Pak nastal dlouho očekávaný vrchol červnové nabídky, zcela mimořádné nové dílo ikony řeckého, ale i evropského tance, Dimitrise Papaioannou. Imaginace původně výtvarného umělce spojená s odvahou riskovat a jít vlastní cestou vyvolala vášnivé reakce. Nová scéna byla po celý týden „vzhůru nohama”, každopádně Transverse Orientation je dílo, které se zapsalo do historie.

Jakkoli by se zdálo, že doba „covidová“ nepřeje participativní tvorbě, opak je pravdou. Zapojení veřejnosti do tvůrčího procesu i vlastních představení láká jak naše, tak zahraniční umělce. Letos byla takových výzev celá řada. Maďarští umělci pozvali do světa Nibiru III - LOUD RING  teenagery, podobně jako tyhle / Marie Gourdain & kol. v ICAROVI. Viktor Černický nebo Tereza Ondrová pracují s veřejností každý svým originálním způsobem, oba zapojeni do projektů s podporou Kreativní Evropy, Viktor Be SpectACTive! a Tereza Dancing Museums.

Také POCKETART / Sabina Bočková & Johana Pocková, úspěšný v prvním kole Open Callu pro Big Pulse Dance Alliance, flexibilně reagoval na poptávku po projektech pod širým nebem, ve veřejném prostoru a open air verzi Jámy lvové navíc nastudoval jak s profesionály, tak s laiky.

Site-specific akce se těší stále větší oblibě, a tak poslední červnový víkend a pak i druhý víkend září věnoval festival právě takovým, v projektu ŽIŽKOV V POHYBU, tentokrát na základě hlubšího výzkumu kořenů genia loci Dolního Žižkova v jeho čtyřech lokacích.

Open air adaptace řady děl domácích umělců, ale také představení v divadelních sálech se uskutečnila v dalších 21 městech a obcích po celé ČR. Zájem regionů neopadá.

Druhá etapa v září, ověnčená dalším světovým jménem, Williamem Forsythem s jeho A Quiet Evening of Dance, završuje v hlavním městě tuto neobvyklou kombinaci neustále odsouvaných termínů zahraničních umělců s velkými příležitostmi pro české tvůrce.

 

Program festivalu v září v Praze ke stažení ZDE.
Program festivalu v červnu v Praze ke stažení ZDE.

Program festivalu v regionech najdete ZDE.
Závěrečná zpráva ke stažení ZDE.

 

#tanecpraha