Festival Tanec ´89 | 11. – 22. 7. 1989

Historie vzniku festivalu TANEC PRAHA sahá do léta ´89, kdy Pražské kulturní středisko (PKS – dnes již neexistující) zařadilo do tzv. Pražského kulturního léta i několik dní tanečních představení, konaných v Obecním domě. Program pomáhal Pražskému kulturnímu středisku tvořit Jan Hartmann. 
Dva zahraniční hosty doplnilo několik českých souborů (Pražský komorní balet, Unia nova, UNO aj.) a vše probíhalo v červenci víceméně jako akce pro turisty. Přijeli Kyliánovi junioři –Nederlands Dans Theater 2 s díly skutečných mistrů: Jiří Kylián, Ohad Naharin, Nacho Duato. Právě Jiří Kylián přesvědčil ředitele PKS o nutnosti obohatit kulturní nabídku Prahy o současný tanec.
Jeho tvorba, stejně jako Naharinovo Passomezzo rezonovaly velmi silně, Kylián se pak do Prahy několikrát vrátil s NDT mimo festival v produkci Jiřího Opěly, Ohad Naharin se stal oblíbencem diváků festivalu, v 90. letech díky Ženevskému baletu, pak dvakrát se svým juniorským souborem (1999 a 2004) a teprve v roce 2014 s Batsheva Dance Company. V červnu 2018, po 30 letech, to bude právě Jiří Kylián, kdo symbolicky zahájí jubilejní 30. ročník festivalu.

#tanecpraha