Vítáni jsou všichni diváci od 12 let.

AUTOR DOKUMENTU:
Dominik Žižka

CHOREOGRAFIE, TANEC:
Lenka Kniha Bartůňková / FARO moving space 

ZPĚV, HUDBA, AUDIO DOKUMENTÁRNÍ ZVUKOVÉ PODKLADY:
Ridina Ahmedová / Hlasohled

ZVUKOVÁ SPOLUPRÁCE, SOUND DESIGN:
Martin Ožvold

ÚČINKUJÍ:
Lenka Kniha Bartůňková, Ridina Ahmedová, Clifford Selorm Ametefe, Ruhia Sadik, Mr. Courage Yaw Botsoe (Kofi Black), Mr. Shaibu Abdulai, Mrs. Akua Boakyewa Abloso ad.

PRODUCENT:
Tanec Praha z.ú. / TANEC PRAHA Festival

ZVLÁŠTNÍ PODĚKOVÁNÍ:
Jakub Jahn, Margita Fuchsová, Miroslav Maruška, Marie Vnoučková, Olexandr Dimytriv

ZA PODPORY:
Ministerstvo kultury České republiky, Velvyslanectví České republiky v Akkře

DÉLKA:
30min

PREMIÉRA:
16. 6. 2022 PONEC

 

     

 


AUTORKA, PERFORMERKA:
Abigail Sena Atsugah 

ZVUK:
Mahk Jehi, End Titil, song All My Relations (Lisa Gerrard, Jeff Rona)

KOSTÝMY:
Xorlali Fiamafle 

DÉLKA:
15 min

Eymen – Úhel pohledu (Umělecký dokument Dominika Žižky)

Spolupráce umělců rozdílných světadílů přináší nové zkušenosti, témata, různé úhly pohledu. V Africe ti nejstarší jsou přirozeně nejváženějšími členy rodiny i společnosti, jejich odchod ze života je pak nejvýznamnější oslavou moudrosti, zkušeností a dobra. Jak se liší nebo naopak potkává vnímání smrti a konečnosti života v tak různých místech, jako jsou Ghana a Česká republika? 

Lenka Kniha Bartůňková a Ridina Ahmedová se vydaly do ghanské Akkry v roce 2019, vedly zde a nahrávaly rozhovory na téma „smrt“ s lidmi z různých sociálních vrstev. Tím započal tvůrčí proces tohoto projektu – ve sběru audio rozhovorů pak pokračovaly i v ČR. V červnu 2019 nazkoušely s tanečníky z Ghany, ČR a se seniory autorské představení, které mělo turné na festivalu TANEC PRAHA 2019.  V roce 2020 Covid projekt zarazil, ale v létě 2021 se podařilo realizovat ghanskou verzi přímo v Akkře. Dominik Žižka z ní zachytil nejsilnější momenty. Premiéru jeho uměleckého dokumentu uvádí festival TANEC PRAHA 2022.

 

Sena Atsugah: Gbei!

Také občas ve své hlavě slyšíte hlasy? V sólu posouvajícím představy o „afro contemporary dance“ s názvem Gbei! k nám promlouvají skrze tělo a pohyb ghanské tanečnice Seny Atsugah. Přicházejí z minulosti, přítomnosti i budoucnosti, nemusíme se jich ale bát, snažit se jich zbavit nebo je ignorovat. Začněme s nimi dialog a nechme se unést do jiných světů, nebo přímo do nitra nás samých. 
V představení je použitý text v anglickém jazyce.

 

Po představení následuje moderovaná diskuze s umělci.

Vstupenky

#tanecpraha