Czech Dance Showcase

Česká taneční scéna je charakteristická svou diverzitou, otevřeností, osobnostmi nejen z Čech, které pracují v různých místních komunitách i mezinárodně. Pro PQ + chystáme ukázky z tvorby vybraných umělců, kteří představují jen malý vzorek z toho, co se zde děje. Vychutnejte si pak více na 30. České taneční platformě 7. – 10. dubna 2024!

 

V Plzni uvidíme Viktora Černického, jehož PLI objelo kus světa i díky platformě Aerowaves, participativní Prima vznikla díky dalšímu projektu s podporou programu EU Kreativní Evropa - Be SpectACTive. Jaro Viňarský představuje stálici česko-slovenské scény, která ve své kariéře zavítala (nikoli nakrátko) do Belgie i USA, což bude součástí jeho retrospektivní ukázky. Tereza Lenerová je další z úspěšných Aerowaves artists, duet, který vytvořila dohromady  s Jitkou Čechovou, dis pla y získal ocenění mezinárodní jury České taneční platformy. Moderuje Daniela Voráčková.

 

Jaro Viňarský, tanečník, choreograf a performer, zakladatel o.z. SKOK! studoval v letech 1996-2001 na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Ve studiu pokračoval v Praze na HAMU. V letech 1998-2000 byl členem profesionálního divadla Studio Tance v Banské Bystrici. V roce 2006 získal za sólové představení POSLEDNÍ KROK PŘED prestižní Cenu Sazky za "objev v tanci" v ČR spolu s Cenou diváků na České taneční platformě. Od roku 2004 úzce spolupracuje s belgickou choreografkou Karine Ponties. V současné době také vede tvůrčí taneční dílny, zejména pro neprofesionální tanečníky a lidi jiných profesí. Je držitelem prestižní ceny BESSIES NEW YORK DANCE AND PERFORMING ARTS AWARD 2013 v kategorii "Outstanding Dancer" / "Outstanding Performer" za představení Nabarvené ptáče / Bastard v choreografii slovenského choreografa žijícího v New Yorku Pavla Zuštiaka.

 

Jitka Čechová je absolventkou Konzervatoře Duncan centre (2017). V rámci studia se zúčastnila taneční stáže v New York City (Professional Certificate Studies Program José Limón Dance Foundation), několika výzkumných studijních programů současného tance (v Belgii a Holandsku) a výzkumného pobytu v Číně (CEEC Summer Dance Camp 2017) zaměřeného na klasickou čínskou techniku, kung-fu, interpretaci a tvorbu. V roce 2022 absolvovala magisterský obor Performing Public Space na škole Fontys v Holandsku. Je spoluautorkou představení dis pla y, které bylo oceněné hlavní cenou České taneční platformy (2022). Jako tanečnice spolupracovala na projektech např.: White Piece (ch.: Sofia Krantz), Pulsar (ch.: Michal Záhora) Vyprovokuj (se) tancem! (autor: Michal Nikodem), Rotas Afora (autor: Flavia Tapias) a Existuje dojem bytí (autor: Tereza Lenerová, Jan Horák). V současné době se Jitka věnuje interpretaci, choreografii a umění ve veřejném prostoru.

 

Tereza Lenerová vystudovala The Theaterschool v Amsterdamu. Zkušenosti sbírala nejprve jako tanečnice u různých choreografů v ČR a zahraničí. Později se jako choreografka s Einat Ganz kvalifikovala na Aerowaves Spring Forward s duetem Proměnná. Pro další experimenty spoluzaložila prostor Truhlárna, kde vytvořila svoje dosud nejúspěšnější sólo Švihla, oceněné hlavní cenou na České taneční platformě a řadou pozvání do zahraničí na prestižní festivaly. Její další dílo Nepřestávej získalo zvláštní uznání poroty na České taneční platformě 2019 a je součástí prestižního výběru AerowavesTwenty21. V roce 2021 uvedla představení dis pla y, které vytvořila s Jitkou Čechovou, a Existuje dojem bytí. 

 

Viktor Černický je taneční umělec, dramaturg a pedagog, který vytváří díla na pomezí tance, fyzického divadla, cirkusu a výtvarného umění. Jeho sólové představení PLI získalo v roce 2019 Hlavní cenu a Cenu diváků České taneční platformy. Jeho práce je široce prezentována na evropských a asijských scénach a festivalech, mimo jiné v Paříži, Londýně, Hong Kongu, Bangkoku, Stockholmu, Barceloně, Vilniusu nebo v Kalamatě. Prestižní evropská síť současného tance Aerowaves zařadila představení PLI do výběru AerowavesTwenty20, v roce 2021 bylo toto představení podpořeno v rámci Dancenet Sweden. Od roku 2019 je Viktor hostujícím pedagogem na Akademii múzických umění v Praze, na mezinárodním programu Master in Devised and Object Theatre.

 

 

    

Vstupenky

Photo: Vojtěch Brtnický
Photo: Peter Brenkus

#tanecpraha