Jak cestovat po světě, který se v rámci pandemie uzamknul do malých neprostupných celků? Můžeme zažít kus Prahy i jinde na planetě, aniž bychom opustili hranice svého vlastního města? Co to znamená být spolu, jak se setkat?

Pokusili jsme se našim zahraničním partnerům z projektu Dancing museums nabídnout procházku Prahou, protože sem za námi nemohli přijet. Šlo nám o zprostředkování našeho hlavního města tak, aby ho lidé mohli zažít kdekoliv na světě. Je to paralelní průvodce městem.

Jak na to: Audiowalk můžete zahájit kdekoliv, kde se právě nacházíte, ať už v libovolné části Prahy, v parku, v lese či kdekoliv jinde. Stačí následovat pokyny a instrukce vašeho průvodce. Potřebujete jen telefon a sluchátka. Průvodce v anglickém jazyce se obrací na mezinárodní komunitu Dancing museums, pro kterou byl původně určen. Věříme, že si ho dokážete užít i tak, a třeba uvidíte Prahu zase trochu jinak, než jste zvyklí.

Dílo, které vám nabízíme k poslechu, je jedním z výstupů, který vznikl v červnu 2020. Tanečnice Tereza Ondrová připravila netradiční zážitkovou procházku po Královské cestě, která prochází historickým centrem Prahy a kopíruje objekty Galerie hlavního města Prahy. Audiowalk propojuje zmíněné budovy galerie a zároveň umožňuje prohlédnout si nejdůležitější pamětihodnosti Prahy, avšak trochu nevšedním způsobem.

Evropský výzkumný projekt Dancing museums – The Democracy of Beings (2018–2021) propojuje galerijní a taneční instituce a zkoumá hranice muzea a tance, hranice mezi divákem a návštěvníkem. Projekt se zaměřuje mimo jiné na to, čím si mohou být tyto dvě odlišné disciplíny prospěšné a čím se mohou vzájemně obohatit. Po dobu tří let se tohoto mimořádného výzkumu účastní umělci, taneční organizace, galerie, muzea a zástupci akademické půdy ze sedmi evropských zemí. V českém kontextu se jedná o Galerii hlavního města Prahy, organizaci Tanec Praha z.ú. a tanečnici Terezu Ondrovou.

 

Průvodce: Tereza Ondrová
Koncept, scénář a střih: Tereza Ondrová, Nina Jacques a Dominik Žižka
Produkce: Katarína Ďuricová
Producent: Tanec Praha z.ú.
Partner projektu: GHMP
S finanční podporou programu Evropské Unie Kreativní Evropa a Magistrátu hl.
města Prahy

Délka: 30 minut

Foto: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha