Festival TANEC PRAHA slaví polokulatiny. Každý rok se může pochlubit nepřehlédnutelnou vizuální linkou a ani letos tomu není jinak. Opět jsme ke spolupráci přizvali creative directora Romana Číhalíka, který je součástí naší živé vizuální identity již pět let. Jako každý rok Roman navázal zbrusu novou spolupráci se současnými umělci. Tentokrát to bylo fotografické duo SHOTBY.US, které tvoří Lenka Glisníková a Karolína Matušková.

 

“Desítky hodin povídání o tanci, stovky hodin exekucí, setkání s mnoha talentovanými lidmi a pořád toho o tanci moc nevím. A to je na spolupráci s festivalem krásné. Neustálé hledání nových pocitů, názorů a pohybů, které by mohly tanec definovat a zachytit. Když už si myslím, že jsme na konci cesty, že víme, že máme jasnou představu, tak se otevřou další dveře, které jsou na začátku nového dobrodružství. Jsem moc rád, že jsem letos na této cestě mohl potkat Lenku a Karolínu z fotografického dua SHOTBY.US a díky otevřenosti klienta se nám podařilo vytvořit příběh, který nelze popsat, ale musíte ho zažít na vlastní kůži,” říká k tvorbě letošního vizuálu Roman Číhalík.

 

SHOTBY.US nevytvořily jen nový příběh, ale i celý nový svět. “Rozkvetlá hebká louka, nekonečně modré nebe a barevně nasycená fantaskní krajina, která nekončí za horizontem. Právě zde, na tomto idylickém místě se odehrává setkání barev, pohybu a struktur. Chtěly jsme vyvolat pocit radosti. Oprostit se od současných krizí a na moment se ponořit do světa plného života a energie, kde se středem naší nerušené pozornosti stává pohyb rozmanitých těl tanečníků, která jsou oproti odcizeným virtuálním světům nabitá energií a syrovou tělesností.”

 

Použitím vymodelované virtuální krajiny tvůrkyně a tvůrci chtěli podtrhnout krásu a opravdovost autentického lidského pohybu zachyceného na fotografiích. V kontrastu k tomu pak postavili ‘absenci’ samotných tanečníků, která odkazuje na téma letošního ročníku. Hlavním cílem je poukázat na důležitost lidského prožitku, osobního a intimního, který nelze nikdy zcela předat, pokud nejste přímo ‘u toho’. A paradoxně a s trochou nadsázky, tak vyzvat diváka k návratu z virtuality zpátky k realitě. Svá těla na vizuál propůjčily tanečnice Eva Stará a Tereza Holubová a tanečník Radim Klásek.

 

Na spotu k letošnímu ročníku holky z SHOTBY.US spolupracovaly s kluky ze studia NotReal_Virtual, kteří vytvořili svět na míru fotkám i videu, o jehož režii a produkci se postaral Jiří Horenský společně s ALTERNAUT collective. Báječnou, k tanci vybízející skladbu ‘Gibber Gabber’, pak kampani propůjčil Jakub Kaifosz aka Lazer Viking. Autorkou kostýmů plných barev a volánů, ušitých na míru pohybům tanečníků, je Kateřina Hynková.

#tanecpraha