Dancing Museums

TERMÍN:
27.5. - 29.6.2021

MÍSTO KONÁNÍ:
Zámek Troja, Praha

AUTOŘI PROJEKTU:
Tereza Ondrová, Nina Jacques, Markéta Perroud, Katarína Morávek Ďuricová, Dominik Žižka

AUTOŘI TEXTŮ:
Tereza Ondrová, Nina Jacques, Markéta Perroud, Karla Hlaváčková, Katarína Morávek Ďuricová

KONCEPT INSTALACE:
Kateřina Šedá

AUTORKA INSTALACE:
Kateřina Šedá 

PRODUKCE:
Katarína Morávek Ďuricová

TECHNICKÁ REALIZACE:
David Ondra, Martin Krsek, Kateřina Adamová, Filip Šamalík, Hynek Tichý, Eduard Baroch, Júlie Pecková, Vladimír Basjuk

VIDEODOKUMENTACE:
Dominik Žižka

FOTODOKUMENTACE:
Vojtěch Brtnický a archiv projektu Dancing Museums.

Výstavu pořádá Galerie hlavního města Prahy a Tanec Praha z.ú. / TANEC PRAHA - festival
www.dancingmuseums.com

       

Výstava Dancing Museums umožňuje veřejnosti nahlédnout do tříleté spolupráce Tance Praha, Terezy Ondrové, Niny Jacques, Dominika Žižky a Galerie hlavního města Prahy, kteří se zapojili do stejnojmenného celoevropského výzkumného projektu.  

OTEVÍRACÍ DOBA výstavy
ÚT - ČT 10 - 18, PÁ 13 - 18, SO - NE 11 - 18, PONDĚLKY ZAVŘENO
Aktuální podmínky pro návštěvníky GHMP naleznete zde.

Vstup do výstavy je na vlastní odpovědnost. Osoby mladší 15 let ji mohou navštívit pouze v doprovodu zletilé osoby. Ve výstavě je nerovný povrch a nízké podhledy, doporučujeme zvýšenou obezřetnost při pohybu.

 

O VÝSTAVĚ
Globální pandemie koronaviru diametrálně změnila životy všech účastníků výzkumu, stejně tak jako projekt samotný. Většina aktivit se přesunula do jakéhosi virtuálního světa, ale ve skutečnosti do našich obývacích pokojů (obýváků?), ložnic, kuchyní, do liduprázdných ulic našich domovských měst. 

Instalace, která vznikla ve spolupráci s Kateřinou Šedou, navazuje na Pražský mezinárodní workshop Jak​ fyzicky ztvárnit umělecké dílo a umělecký prostor a jak tato zkušenost může změnit naše vnímání? s podtitulem Jak​ být spolu, když nemůžeme být spolu?​. Pro přetrvávající rizika spojená s pandemií koronaviru se workshopu loni v červnu nemohli osobně účastnit všichni mezinárodní umělci a partneři projektu. Bylo nutné najít nové, dosud nevyzkoušené cesty, jak projekt představit. I přes obtížnost situace tým Tance Praha ve spolupráci s Terezou Ondrovou, Ninou Jacques, Dominikem Žižkou a partnery z GHMP úspěšně vytvořili intenzivní 6denní workshop, který prostřednictvím on-line i off-line aktivit propojil pracovní týmy z celé Evropy. V rámci programu proběhl workshop Kateřiny Šedé Tourists, Welcome Home!​, který zaktivoval účastníky v jejich vlastních domovech a vyzval je prozkoumat známý prostor novým způsobem. Účastníci se proměnili v průvodce po svém vlastním bytě / domě / pokoji. 

Instalace Kateřiny Šedé připomíná dobu tohoto virtuálního workshopu a nabízí fyzické setkání Dancing Museums s veřejností. 

 

Kateřina Šedá:
Poslední rok změnil řadě lidí pohled na „normální život“. Pobyt doma a radikální omezení pohybu se stalo pro velkou část populace novým fenoménem života. Omezení cestování a proměna turismu zásadně proměnila náš veřejný prostor. Vylidnily se vyhledávané destinace. Zastavení na místě tak přispělo k novému seznamovaní v nejbližším okolí domova i k radikálnímu rozvoji nové formy cestování, a to jsou jednoznačně „mosty na dálku“. Nejen v podobě online spojení, ale i vzájemné pomoci a solidarity.

Sociální a fyzické uzavření se stalo hlavním námětem instalace, která má návštěvníka vhodit do nestandartní situace velkého stísněného bytu a přimět ho, aby se v ní zorientoval. K hledání jeho vlastní cesty za jednotlivými výstupy projektu Dancing Museums mu pomohou nejen turistické značky a rozcestník, ale také způsob prohlídky. Proběhne pomocí „mostu na dálku“ - hledáním a přelézáním kusů nábytku, které jsme svezli z nejrůznějších bytů z Prahy i okolí. Pokoušíme se vytvořit iluzi bezvýchodné situace uzavření, ale současně zaktivovat diváka, aby se s ní vyrovnal, našel cestu ven a podělil se o příběhy a zkušenosti, které během posledního roku doma zažil. Během své cesty může návštěvník na místě zanechat vzkaz a napsat nebo nakreslit na nábytek svůj vlastní příběh. Cesta jednotlivce se tak přirozeně promění v cestu společnou.

Most na dálku je současně forma pomoci, a proto jednotlivé kusy nábytku po výstavě rádi věnujeme těm, kteří je skutečně potřebují. Stačí váš osobní příběh napsat na kousek, který se vám nejvíc líbí, a zanechat svůj kontakt.

 


DANCING MUSEUMS – The democracy of beings (2018 – 2021)  podporuje dlouhodobé spolupráce mezi tanečními organizacemi, muzei či galeriemi, univerzitami a veřejností napříč Evropou. Hledá, rozvíjí a sdílí nové způsoby, jak může tanec pomoci divákům zažít umění a kulturní odkaz a zapojit se jak intelektuálně, tak vnitřním prožitkem. 

Tickets

Event Date: 11. 08. 2021 to 15. 08. 2021
foto: Vojtěch Brtnický
foto: Vojtěch Brtnický
foto: Vojtěch Brtnický
foto: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha