TANEC PRAHA 2020

TANEC PRAHA 2020

Slovo ředitelky Yvony Kreuzmannové k novému programu festivalu

Koncept, konstrukce, dekonstrukce, přizpůsobivost, flexibilita, kreativita, reaktivnost, proaktivnost, adaptace, svoboda, nesvoboda, umění možného… kolik věcí tvoříme a přetváříme, co se nám honí hlavou v posledních týdnech a kolik se toho musíme nově učit?
Je to výzva, zkouška, hra… každopádně jedno je jisté – TANČÍME DÁL!
Festival TANEC PRAHA 2020 měl smělé plány a určitě se jich nevzdá. Zásadní mezinárodní projekty však nutně musí posunout.

O to více máme šanci ponořit se do spolupráce s domácími tvůrci, s umělci různých generací, z nichž celá řada nás úspěšně reprezentuje v zahraničí, ale v této chvíli je tady, připravena vymýšlet, jak oživit veřejný prostor, jak se s nadhledem postavit omezením, která nikdo neodhadne předem, jak vyrazit na turné po regionech. Houževnatost, s níž česká nezávislá scéna čelí všem okolnostem, je obdivuhodná, to platí i o produkčně-technických týmech. A neméně úžasná je odhodlanost sedmnácti regionálních partnerů zapojit se aktivně do festivalu, na který se každým rokem těší. Nelze opominout, že to vše by nebylo možné bez vstřícného postoje ministra kultury a pražské radnice. Všem patří velký dík!

Co nás v červnu 2020 čeká na TANCI PRAHA?!

Na úvod otevřený, celosvětově sdílený, citlivý projekt Pina Bausch Foundation, který zve
k tanci kohokoli, kdo se chce vydat veřejným prostorem na Armstrongovu hudbu. The-
NELKEN-Line je pozváním k tanci pro každého.

Dále uvedeme v souladu s plány premiéru koprodukčního projektu Zápas s jazykem, na němž
pracuje Florent Golfier, jeden ze zakladatelů uměleckého spolku tYhle. Uvedeme ji v PONCI
pro limitovaný počet diváků, proto hned třikrát.

Jak dodržet komplikovaná nařízení vlády pro ochranu zdraví občanů, a přece je neošidit o tu jedinečnost zážitku z živého představení? Unikátní koncept nám nabídla Věrka Ondrašíková, odehraje v jednom dni čtyři sekvence z mezinárodně uznávané inscenace GUIDE. Petra Tejnorová s Temporary Collective pro změnu experimentuje s inscenací DUETY za prosklenými „zdmi“ Veletržního paláce.

Vyvrcholením pražské části festivalu bude projekt Plíce Žižkova. TANEC PRAHA plánoval opětovně spolupráci s Landscape festivalem, tentokrát ve výrazně větším rozměru. Zveřejnil otevřenou výzvu pro domácí uměleckou scénu a byl upřímně překvapen velkým zájmem o spolupráci umělců různých zaměření nad tématy ekologie, městské zeleně, veřejného prostoru a kultivace prostředí, ve kterém denně žijeme.

Mnohé z toho, co bylo začátkem března připraveno v mezinárodním rozměru, se pokusíme přiblížit divákům v online prostředí. Věříme, že než uvádět záznamy děl, která hodláme představit živě v nejbližším možném termínu, bude lepší přiblížit jednotlivé tvůrce, jejich způsob myšlení, kontexty jejich tvorby i kratičké „ochutnávky“.

Nebude chybět ani doprovodný program otevřený jak zapojení umělců do probíhajícího mezinárodního diskurzu, tak zásadní komunitní práci řady našich umělců.

32. ročník festivalu TANEC PRAHA je každopádně jiný. Otevírá historicky největší prostor pro domácí umělce, a to s hlubokým přesvědčením, že mají co nabízet. Zároveň nerezignuje na mezinárodní kontext a intenzivně jedná o možnostech přislíbených hostování v návaznosti na otevírání hranic. Určitě se s diváky setkáme i na podzim – zůstaneme-li pouze ve středoevropském prostoru, nebo zda se podaří i některá z velkých avizovaných událostí, je ve hvězdách. Držme si palce!

Yvona Kreuzmannová, 20. 5. 2020

 

O nové vizuální kampani

Milí diváci,

vzhledem k současné situaci bude letošní festival TANEC PRAHA jiný, než jsme zvyklí, a stejně tak to bude s reklamní kampaní. Téměř dokončenou, do detailu propracovanou kampaň od světoznámé fotografky Evelyn Benčičové a agentury Comtech_CAN jsme zastrčili do pomyslného šuplíčku a věříme, že ji za rok opět vytáhneme. Letos chceme reflektovat aktuální stav ve společnosti, ale i stav festivalu a našich myslí. 

Během 14 dní vznikla (a ještě stále vzniká) zcela nová kampaň, ke které jsme si přizvali výtvarnici, choreografku, scénografku a režisérku Marie Gourdain, která je původem z Francie, a jejíž představení v rámci festivalu objedou celou republiku. Použili jsme její kresbu postavy, která se rozpadá, skládá, přeskládává, přizpůsobuje, ale pořád je. Stejně jako festival. Neváhejte si k ní dosadit vlastní významy a pocity, vše, co se vám honí hlavou...

Tančíme dál!

Ivana Poláčková, manažerka komunikace Tance Praha 

 

 

Sledujte nás!

Program zveřejňujeme postupně. Chcete se dozvědět o našich novinkách jako první? Odebírejte náš newsletter, sledujte web a naše sociální sítě

32. Mezinárodní festival TANEC PRAHA 2020 
29/05 - 25/06

 

Praha, Brno, Broumov, České Budějovice, Hradec Králové, Choceň, Jihlava, Karlovy Vary, Kladruby, Liberec, Malovice, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Sušice, Tábor, Trutnov, Ústí n/Orlicí, Volyně, Manětín, Varnsdorf

Clarice Lima (BR): TREES
Ginevra Panzetti & Enrico Ticconi (DE/IT): HARLEKING
Choy Ka Fai (DE/SG/ID): SoftMachine: RIANTO
Ingrid Berger Myhre & Lasse Passage (NO/NL): Panflutes and Paperwork
Lia Rodrigues (BR): FÚRIA
Silvia Gribaudi (IT): Corpo Libero + Tereza Ondrová (CZ): Paní Vltavská (v jednání)
Silvia Gribaudi Performing Arts (IT): GRACES
Sylvain Bouillet and Lucien Reynes - NAÏF Production (FR): Des Gestes Blancs
Tamara Zsófia Vadas / Ábris Gryllus / Márton Emil Tóth (HU): NIBIRU
Tereza Ondrová (CZ) + Francesca Foscarini (IT): IN BE-TWEEN / part one (prac. název)
tYhle / Florent Golfier (CZ/FR): Zápas s jazykem (TP koprodukce / premiéra)
William Forsythe (DE/USA): A Quiet Evening of Dance (Událost sezóny)
YOSSI BERG & ODED GRAF Dance Theatre (IL): When Love Walked In

Barbora Látalová, Tereza Říčanová (CZ): Kozí kraviny
BOD.Y (SK): ADRENA AXIS
Cécile Da Costa (CZ/FR): Roselyne
Ingrid Berger Myhre & Lasse Passage (NO/NL): Panflutes and Paperwork
Martin Talaga (SK/CZ): SOMA
Sabina Bočková, Johana Pocková (CZ): Jáma lvová
tYhle/Marie Gourdain (CZ): LEGOrytmus

 

Plíce Žižkova - Site-specific projekty ve spolupráci s Landscape festivalem (CZ)
Žižkovské Mezidvorky - 
venkovní akce (CZ)

+ Doprovodný program - výstavy, moderované diskuze s umělci, workshopy, Dancing Museums - konference, veřejná prezentace, performance umělců projektu ve spolupráci s GHMP

#tanecpraha